Italianët të frikësuar nga droga shqiptare

Mediat italiane kanë sjellë në fokus sërish çështjen e drogës shqiptare. Pako me marijuanë kanë mbushur bregun e detit në plazhet e Montesilvano, Francavilla al Mare dhe Silvi. Këtë situatë e kanë përcjellë banorët e zonës, të cilët janë alarmuar kur kanë parë drogën.

Hipoteza më e mundshme është se origjina e drogës që e ka nxjerre deti në breg është nga Shqipëria, por po hetohet edhe nga vendet te tjera te Ballkanit.

Po të njëjtat burime shtojnë se sasia e nxjerrë ne breg i kalon 100 kg, ndërkohë qe dyshohet se destinacioni ishte Abruzzo. Dyshohet se vlera e drogës i kalon 350 mijë eurot.

Ende nuk dihet nëse pakot me drogë janë lënë qëllimisht, apo ndonjë anije apo skaf ka humbur rrugën, në tentativë për ta trafikuar.

 

LINI NJË PËRGJIGJE

Ju lutem shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj