Champions League kulmon sot me supersfidën Real-PSG

Pas spektaklit që dhuruan dy ndeshjet e para të zhvilluara mbrëmë në Champions League, sot do të luhen edhe dy të tilla, ku spikat Real Madrid-PSG, e quajtur ndryshe edhe si finalja e parakohshme e këtij kompeticioni. Sfida tjetër është Porto-Liverpool, me dy ekipe që kanë lënë gjurmë në Champions.

Pavarësisht nga performanca e keqe e Real Madridit këtë sezon, në La Liga dhe “Copa del Rey”, ka arsye për tifozët e bardhë të jenë optimistë në kualifikimin kundër PSG-së. Real Madrid nuk ka humbur në Champions, në “Bernabeu”, që nga 10 marsi 2015.

Pothuajse tri vite pa ndonjë rival europian, që fiton në stadiumin e të bardhëve. E fundit ishte Schalke (3-4) dhe kjo ishte një pengesë pa shumë rëndësi. Ishte raundi i dytë eliminator dhe “madridistët” përparuan më tej, pavarësisht humbjes. Që atëherë, janë luajtur 17 ndeshje: 14 fitore dhe 3 barazime.

Real Madridi ka kaluar rivalë si Bayern Munich, Borussia Dortmund, Manchester City, apo dhe vetë PSG-në (në fazën e grupeve të edicionit 2015-2016). 47 gola në favor (2.7 gola për lojë) dhe vetëm 11 gola kundër (0.6 gola për lojë).

Cristiano Ronaldo vjen me moralin e lartë, pas tre golave ​​që shënoi kundër Real Sociedad, në La Liga. Portugezi, gjithashtu, gjetën “strehimin” e tij në Champions gjatë kohës së thatësirës në La Liga, në pjesën e parë të sezonit. Në fazën e grupeve ai ka arritur të shënojë 9 gola në 6 ndeshje.

Asnjë ekip nuk e di se çfarë është për të eliminuar Zidanen si trajner në Ligën e Kampionëve. Dy kompeticione si trajner, dy tituj. Është i pagabueshëm në eliminatore. Edhe ata që kanë marrë për pak të përpjetën (në 2015-2016, Wolfsburg fitoi 2-0 në ndeshjen e parë), janë kthyer në pikën zero.

Nga ana tjetër është PSG, një ekipet më të mira aktualisht në Europë, me Neymar që kërkon të marrë sa më shumë lavdi. Dhe ku ka vitrinë më të mirë sa të fitosh apo të eliminosh Real Madrid nga Champions, kampionin në fuqi, të mposhtësh Cristiano Ronaldon, fituesin e “Topit të Artë”.

PSG duhet të ketë zënë “mend” nga edicioni i kaluar, që pasi fitoi 4-0 në shtëpi ndaj Barcelonës, u eliminua në “Camp Nou” (6-1). Neymar ishte protagonist absolute atëherë me Barcelonën dhe e di shumë çfarë duhet të bëjë sonte për të thyer Real Madrid. Nga “Bernabeu” mund të nisë epoka e tij, sot si kundërshtar, ndoshta në të ardhmen si madrilène.