25 futbollistët më besnikë të dy dekadave të fundit

Gianluigi Buffon është lojtari më besnik i pesë kampionateve kryesore të Europës. CIES, observatori ndërkombëtar i futbollit ka publikuar një klasifikim mbi futbollistët më besnikë dhe Gigi Buffon, prej 17 vitesh te Juventus, është në krye.

Numri një i Juventus ka parakaluar një tjetër italian, Sergio Pellissier, te Chievo prej 16 vitesh e gjysmë. Pas tyre vijne Andres Iniesta, te Barcelona prej 16 vitesh, dhe Daniele De Rossi, te Roma prej 15 vitesh e gjysmë.

Më poshtë gjenden 25 lojtarë të cilët janë në gjurmët e legjendave si Paolo Maldini, Alessandro Del Piero, Raul Gonzalez, Totti apo Steven Gerrard.

marcelo

1-Marcelo – Real Madrid, 11 sezone

heimeroth

2-Heimeroth – Borussia M’Gladbach (12 sezone)

kiesling

3-Stefan Kiesling – Bayer Leverkusen (12 sezone)

danze

4-Romain Danzé – Rennes (12 sezone)

soriano

5-Bruno Soriano – Villarreal (12 sezone)

carrick

6-Michael Carrick – Manchester United (12 sezone)

russ

7-Marco Russ – Frankfurt (12 sezone)

agirretxe

8-Imanol Agirretxe – Real Sociedad (12 sezone)

noble

9-Mark Noble – West Ham (12 sezone)

mananelli

10-Francesco Mananelli – Sassuolo (13 sezone)

chiellini-1

11-Giorgio Chiellini – Juventus (13 sezone)

sergio-ramos

12-Sergio Ramos – Real Madrid (13 sezone)

meier

13-Alexander Meier – Frankfurt (14 sezone)

messi-7

14-Leo Messi – Barcelona (14 sezone)

speroni

15-Julián Speroni – Cystal Palace (14 sezone)

perrin

16-Loïc Perrin – Saint-Etienne (15 sezone)

garcia

17-David Garcia – Las Palmas (15 sezone)

prieto

18-Xabi Prieto – Real Sociedad (15 sezone)

derossi

19-Daniele De Rossi – Roma (15 sezone)

pionier

20-Laurent Pionnier – Montpellier (15 sezone)

britton

21-Leon Britton – Swansea (15 sezone)

weidenfeller

22-Weidenfeller – Borussia Dortmund (16 sezone)

iniesta-2

23-Andres Iniesta – Barcelona (16 sezone)

pellisier

24-Sergio Pellisier – Chievo (16 sezone)

buffon-1

25-Gianluigi Buffon – Juventus (17 sezone)