Horoskopi: 12 shenjat dhe zakonet e tyre

Le të zbulojmë se cilat zakone janë krijuar për shkak të ndikimit të shenjës tonë zodiakale.

Ndonjëherë edhe pa kuptuar ne gjithmonë përsërisim të njëjtat modele të sjelljes sepse ato janë bërë zakone që janë pjesë e jetës sonë.

Nuk ka zakone të bukura ose të shëmtuara, por vetëm sjellje që mund ose nuk mund të na pëlqejnë neve ose të tjerëve.

Bazuar në shenjën tuaj të zodiakut, Horoskopi na tregon se cilat zakone janë krijuar për shkak të ndikimit të yjeve.

Dashi – Mes zakoneve më të shpeshta, talenti që keni për t`u grindur duhet të përfshihet me siguri. Në fakt, në rastin tuaj është një art i vërtetë, sepse ju vendosni pasion, entuziazëm dhe shpesh shumë dashuri. Një zakon tjetër është të harrosh në një kohë shumë të shkurtër arsyet që të bëjnë të zemëruar. Është e natyrshme që të zemërohesh, të mbash inat, po për pak minuta dhe pastaj të kthehesh duke qeshur dhe duke bërë shaka.

Demi – Ju mund të krijoni një zakon të ri çdo ditë. Një nga zakonet që ju thjesht nuk mund të hiqni dorë është ajo e “akumulimit”. Ju pëlqen të grumbulloni para, të grumbulloni rroba, të grumbulloni ushqim. Ju keni zakon të hani gjithmonë të njëjtat gjëra në mëngjes. Edhe në seks ju keni zakon të përsërisni gjithmonë të njëjtat modele.

Binjakët – Ju mund të thoni se e vetmja shprehi që ju keni është ajo e të mos pasurit një. Në fakt, një sjellje që përsëritet më së shumti për një javë, nuk mund të konsiderohet zakon i vërtetë. Ju mërziteni shumë lehtë dhe kështu lëvizni nga një skemë në një tjetër pa e kuptuar atë. Ju jeni të paparashikueshëm (një burim krenarie për veten dhe një dënim për të tjerët). Nëse vërtet duhet të gjesh një zakon që të dallon, atëherë mund të kesh atë për të folur edhe kur nuk duhet.

Gaforrja – Është e padobishme ta mohoni atë: një nga zakonet tuaja të preferuara është të ankoheni dhe të qani për çdo rast që mundeni. Është një mënyrë për të tërhequr vëmendjen dhe për t’i detyruar të tjerët që të bëjnë atë që ju dëshironi, duke i bërë ata të besojnë se po bëjnë atë që duan. Një zakon tjetër që adhuron është mbledhja e maceve dhe qenve të humbur nëpër lagjen ku jetoni ose punoni. Së fundi nuk mund të mos përmendësh zakonin e përfshirjes së familjes tënde në çdo zgjedhje të jetës suaj.

Luani – Ju keni zakon të lini pas dore çdo gjë të mirë apo të bukur që keni bërë. Është më e fortë se ti. Ju pëlqen të tregoni trofe tuaj dhe arritjet e shumta. Ju gjithashtu keni zakon të përdorni shpesh fjalën “unë” në të gjitha fjalitë që shqiptoni ose shkruani. Dhe në tërësi, bujaria juaj është një nga zakonet më të bukura në qarkullim.

Virgjëresha- Sa për zakonet, ju mund të konkurroni me Demin. Ndër zakonet më të famshme për ata që ju njohin (dhe jo edhe shumë mirë) ka të bëjë me një frekuencë të caktuar pastrimi të shtëpisë ose të palosjes së rrobave gjithmonë në të njëjtën mënyrë. Një zakon tjetër është që vazhdimisht të kritikosh njerëzit që takon për mënyrën se si janë të veshur, si ato janë bërë ose mënyra se si lëvizin ndërsa ecin.

Peshorja – Ju keni zakon të shpenzoni orë dhe orë duke shikuar veten në pasqyrë, duke u krehur ose vënë në make-up dhe duke e bërë pamjen tuaj më të këndshme. Ju gjithashtu keni zakone shumë të mira, si t’i respektoni pothuajse plotësisht rregullat e mirësjelljes, të mos përmendni fjalë të këqija dhe të komplimentoni personin që ju pëlqen. Një zakon tjetër që nuk duhet të nënvlerësohet është të tregosh gënjeshtra.

Akrepi – Zakonet e tua shpesh nënvlerësohen, por ato mund të bëhen te rrezikshme. Ju keni zakon të mos flisni kurrë për jetën tuaj private, madje edhe nën tortura. Por, ju gjithashtu keni zakon të doni të dini gjithçka, madje edhe gjërat më intime, të njerëzve që njihni. Ju pastaj keni zakon të bëni filma të mëdhenj mendor, sidomos kur dyshoni për ndonjë komplot kundër jush. Së fundi, ju keni zakon (ose ndoshta dhuratë) për të zbuluar sekretet e të tjerëve.

Shigjetari – Zakonin tuaj që menjëherë kërcen në vëmendjen e bashkëbiseduesve tuaj është që gjithmonë të keni diçka për të shtuar ndaj atyre që thonë të tjerët. Ju gjithnjë e dini diçka më shumë, edhe nëse nuk e keni verifikuar atë. Pastaj ke zakonin e jashtëzakonshëm të qeshësh gjithmonë, edhe nëse jeton një moment të trishtuar. Ju jeni mësuar ta konsideroni veten si një person me fat dhe keni zakon të flirtoni me këdo që ju kap mendërisht ose fizikisht. Ju nuk keni zakon të jeni besnikë.

Bricjapi – Shumë njerëz mund të mendojnë se shprehia juaj e preferuar është të numëroni paratë tuaja ose t’i jepni vlerë çdo gjëje në aspektin ekonomik. Por jo. Mënyra juaj e preferuar është të shpërfillni emocionet tuaja, aq shumë sa që ndonjëherë mendoni se nuk i keni ato. Ju keni zakon të mos flisni shumë dhe të thoni ato pak gjëra që ju i konsideroni të dobishme ose të nevojshme.

Ujori – Edhe në rastin tuaj është e vështirë të flasësh për zakonet sepse je lodhur duke bërë gjithmonë të njëjtat gjëra dhe duke lëvizur shumë shpejt në diçka tjetër. Por nëse gërmon më thellë, do të zbuloni zakonin që të kundërshtoni çdo gjë që ju është thënë. Ju keni një zakon për të bërë polemika, edhe kur nuk ju intereson ta bëni këtë. Së fundi keni zakonin e kujdesit për të gjitha shkaqet humanitare që synojnë shpëtimin e Planetit.

Peshqit – Zakonet tuaja janë shumë të mira, sidomos nga jashtë. Ju keni zakon të besoni gjithçka që ju është thënë. Dhe, në të vërtetë, ndonjëherë ju keni zakonin për të shpikur diçka rreth vetes ose njerëzve të tjerë. Sidoqoftë, numri një i shprehive është të të imagjinoni skenare joreale për të jetuar jetën tuaj të ëndrrave. Ju gjithashtu keni zakon të kënaqni të tjerët.