Mësojeni tani dhe do shpëtoni! 15 metoda si të hiqni qafe njollat e diellit dhe qukat e “shpifura” nga fytyra

Gjithkush nga e ka e ka fiksim të qëndrojë sa më shumë në diell dhe më pas fillojmë e qahemi se përse na kanë dalë njolla apo quka në fytyrën tonë.

Shumica përdorin kremra të ndryshëm për të shpëtuar nga djegja e fytyrës apo nga krijimi i njollave nga dielli, por efekti është i paktë pasi në çdo rast qukat apo njollat e shkaktuara nga dielli do të shfaqen.

Jemi të bindur se ky është një stres apo një siklet i madh dhe prezencën e njollave të diellit doni ta eliminoni sa më parë, ndaj dhe po japim 16 këshilla të provuara se si të shpëtoni një orë e më parë nga ky siklet.

 1. Limoni

Pse? Sepse përmban acid limoni, i cili është një agjent i shkëlqyer zbardhues. Megjithatë, limoni gjithashtu mund të shkaktojë një djegie të butë.

Si? Shtrydhni lëngun nga limoni dhe lageni me një pambuk. Nëse keni lëkurë tepër të ndjeshme, sigurohuni që të shpërndani ujë brenda lëngut të limonit.

Sa shpesh? Rreth 3-4 herë në javë. Kushtoji vëmendje të madhe rezultateve dhe se si sillet lëkura juaj. Nëse keni acarim mos e përdorni më.

 1. Mango

Pse? Ajo ka enzimë, kuruese për poret dhe indet e lëkurës.

Si? Grijeni apo copëtojeni dhe pastaj aplikojeni në fytyrën tuaj. Shpëlajeni me ujë të vakët pas 20 minutash.

Sa shpesh? Është më e butë se limoni kështu që ju mund të përdorni në mëngjes dhe në mbrëmje.

 1. Shalqi.

Pse? Është e pasur me vitamina A, B dhe C dhe e mirë për shumë arsye të tjera . Ky frut i holluar me ujë nuk do t’ju japë rezultate të shpejta, por do të ndihmojë lëkurën tuaj të pastrohet nga çdo njollë.

Si? Aplikoni pak tul në çdo zonë ku keni njolla apo quka. Fërkojeni atë dhe lini për 20-30 minuta, pas së cilës ju mund ta lani atë.

Sa shpesh? Nuk do të provokojë ndonjë dëm, kështu që aplikimi i tij çdo ditë është i mirë.

PERIMET

 1. Qepë e kuqe

Pse? Është natyrisht e pasur me acid dhe ndihmon që njollat e errëta të zhduken.

Si? Përgatituni për erën e rëndë. Përzieni një lugë lëng të kuq qepe me 2 lugë mjaltë. Vendos sasinë në frigorifer. Aplikoni në pikat e errëta, por provoni në trupin tuaj para se të aplikoni në fytyrën tuaj. Shpëlajeni mirë pas 15 minutash për të hequr qafe erën.

Sa shpesh? Dy herë në javë.

 1. Domate

Pse? Domatja është e njohur për të pasur një efekt zbardhues në lëkurë. Markat e bukurisë koreane që janë të çmendura për një lëkurë me ngjyrë prej porcelani, kanë linja të tëra të produkteve me bazë domaten.

Si? Konsideroni blerjen e një maskë me zbardhues domate ose përdorni një domate të freskët duke shtypur lëngun. Thjesht vendosni një fetë të hollë pak në zonën e prekur dhe lini atë për rreth 10 minuta.

Sa shpesh? 3-4 herë në javë.

 1. Kastraveci

Pse? Është fantastik për lëkurën e thatë për shkak të vetive hidratuese dhe për njollat e diellit apo qukat ka një efekt fantastik për shkak të vitaminës C.

Si? Vendosni 2 feta nën sytë tuaj, të jep edhe një efekt ftohës, edhe redukton njollat e errta. Lajeni atë pas 15 minutash.

Sa shpesh? Mund ta aplikoni sa herë që të mundeni pasi nuk ka asnjë efekt anësor dhe përdorimi i shpeshtë është i këshillueshëm.

 1. Vaj i ëmbël i bajames

Pse? Ndryshe nga qepët e kuqe, vaji i ëmbël i bajames ka erë të mrekullueshme. Nuk është shumë i lirë, por ofron rezultate të mahnitshme Përmban vitaminat A, B2, B6, D dhe E. Plus, nuk është i yndyrshëm dhe absorbohet shpejt.

Si? Ju mund ta përdorni atë si një locion dhe butësisht aplikoni disa pika në fytyrën tuaj dhe direkt në njollat e errëta.

Sa shpesh? Çdo natë para shtratit.

 1. Vitamina E

Pse? Kjo është një gjë e mahnitshme, e dobishme për shumë probleme . Ju mund ta përdorni atë për të rigjeneruar fytyrën, për ta hidratuar dhe për të hequr qafe njollat.

Si? Është më mirë kur gjendet në kapsula sepse është më e lehtë të përdorësh një kapsulë në një kohë. Shtrydheni mbi lëkurën tuaj, përhapeni dhe mos e shpëlani. Flini me të (sidomos në darkë).Kur ju flini ajo do të bëjë magjinë e saj!

Sa shpesh? Sa herë që të doni – nuk do të ketë dëm.

 1. Vaj bathësh

Pse? E mban pamjen e lëkurës vitale dhe redukton pamjen e zonave të pigmentuara apo me njolla. Plus, kjo është një alternativë më e lirë se nuk kushton shumë.

Si? Fërkoni butësisht aty ku është e nevojshme.

Sa shpesh? Aplikoni atë në lëkurën tuaj në mëngjes dhe në mbrëmje.

LËNGJET

 1. Uthull molle

Pse? Një produkt i shëndetshëm në vetvete, uthulla e mollës është gjithashtu fantastike për trajtimin në kohë të njollave të diellit dhe për zhdukjen e shpejtë të tyre. Ajo përmban acide hidrokside alfa që funksionojnë kundër rrezeve të diellit .

Si? Miksoni gjysmë lugë uthull me një lugë lëng limoni (fuqe e dyfishtë) për të krijuar një përzierje. Aplikoni me një pambuku dhe pastaj laheni pas 10 minutash. Nëse dëshironi ta përdorni atë si një maskë, së pari provoni të aplikoni një sasi të vogël në ballin tuaj për të parë nëse ndodh ndonjë acarim.

Sa shpesh? Si një maskë, një herë në javë është e mjaftueshme. Nëse doni ta aplikoni atë në vende me njolla shumë të errta, është më mirë ta bëni këtë çdo ditë.

 1. Çaj jeshil

Pse? Por pse jo? Efektet e saj anti-inflamator dhe antioksidant janë të mira si brenda ashtu dhe jashtë.

Si? Sa më e fortë ta krijosh, aq më mirë është në këtë rast. Aplikoni me një pambuk ose thjesht përdorni një qese çaj në zonat e lëkurës.

Sa shpesh? Frekuenca qëndron tek ju. Në përgjithësi, është e rekomanduar për ta bërë këtë çdo ditë të tjera.

 1. Vaji i kokosit

Pse? Gjithkush e di se vaji i kokosit është një ushqim qiellor për lëkurën tuaj. Ai mund të përdoren për një numër të madh të qëllimeve. Duke folur për lëkurën, do t’ju ofrojë një efekt ftohës dhe zbardhues të lehtë.

Si? Shumë e thjeshtë. Aplikoni, lëreni të thahet, dhe pastaj aplikoheni sërish në lëkurën tuaj.

Sa shpesh? Sa herë që dëshironi. Është pak ngjitës kështu që laheni atë nëse doni të përdorni makiazh ose ndonjë produkt tjetër pas kësaj.

PRODUKTET E QUMËSHTIT

 

 1. Dhallë

Pse? Le të fillojmë me “çfarë” është Dhalla. Dhalla është përzjerja e kosit me ujë. Është lëngshme dhe ka acid laktik që ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës.

Si? Menjë top pambuku e lagni në Dhallë dhe e vendosni atë në vendin me njolla të errta. Lëreni për 20 minuta dhe pastaj shpëlajeni. Por mos e aplikoni atë në zona të ndjeshme, sepse acidi laktik mund t’i irritojë ato.

Sa shpesh? Përditë.

 1. Kos

Pse? Si një produkt i qumështit, ai ka të njëjtat cilësi si Dhalla. Edhe pse mund të jetë më e lehtë për ta gjetur në një dyqan.

Si? Përzgjidhni kos të natyrshëm pa elementë shtesë në të. Përdoreni në të gjithë trupin nëse keni edhe djegie nga dielli.

Sa shpesh? Varet nga zona. Disa herë gjatë ditës për të trajtuar lëkurën e djegur nga dielli.

ERËZAT

 1. Shafrani i Indisë

Pse? Ka një aromë të gjallë me ngjyra me vetitë e mëdha antiseptike.

Si? Përzihet me ndonjë nga vajrat më që folëm më lart ose mjaltë për të bërë një përzjerje të trashë. Përzierja me mjaltë, është më mirë për përdorim dhe mund të aplikohet si një maskë në të gjithë fytyrën tuaj.

Sa shpesh? 2 herë në javë./Preferenca.com