Kryeministri dhe ministrat kroatë shkojnë në punë me bluzën e kombëtares (Video)

Kryeministri dhe ministrat e qeverisë së Kroacisë u paraqitën në mbledhjen e sotme të kabinetit me fanella të ekipit të tyre kombëtar të futbollit, që i ka bërë krenar si komb, sepse është finalist i Botërorit të Rusisë.

Në fakt, kryeministri, kryetari i kuvendit dhe disa nga minsitrat e qeverisë së Kroacisë ishin prezent në stadium, duke e përcjellë “live” gjysmëfinalen e së mërkurës në mbrëmje.

Ata janë kthyer në mëngjes dhe kanë “flakur” kollarot e veshjet zyrtare, duke i këmbyer me fanellat e skuadrës së drejtuar nga Zlatko Dalic.

Kujtojmë se Kroacia mposhti Anglinë të mërkurën, me rezultatin 2-1, dhe tashmë do të diskutojë finale e madhe të së dilës, kundër Francës, në Moskë.

Presidentja Kolinda Grabar-Kitarovic, tifoze e flaktë e kombëtares kroate, nuk asistoi dot në gjysmëfinale, pasi ishte e angazhuar me liderët e vendeve të NATO-s, në një samit në Bruksel. Megjithatë, ajo ka festuar në samit me bluzën kroate.