11 C
Tirana, AL
E premte, Shtator 22, 2017

OPINION DHE KOMENTE

Gjermanisë i duhen në pushtet njerëz me gëzim më të madh për jetën

Viktor Jerofejev - Shkrimtar rus Në dallim nga shtete të tjera evropianoperëndimore, Gjermania është e kuptueshme historikisht për rusët. Mentaliteti gjerman është i afërt me...

Çfarë do të thoshte Punk Rock për Jugosllavinë komuniste?

Miljenko Jergovic Gjatë Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 1984, në Sarajevë, Jugosllavi, “Elvis J. Kurtovic&Meteorët e tij” po performonin në një sallë bodrumesh përpara 300...

Sfida kurde

Të dielën e ardhshme Kurdistani Irakian do të zhvillojë një refrendum për shkëputjen nga Iraku dhe krijimin e shtetit të parë kurd në Lindjen...

Pse marrëveshja Rama-Basha nuk ka vdekur, por jeton..

Nga Mentor NAZARKO Temat historike po e mbizotërojnë debatin publik, duke marrë energji të paparë, trazuar pasione e angazhuar njerëz të profileve të ndryshme,  aq...

Blerim Latifi: Mjerimi intelektual i Surroit

Nga Blerim Latifi Surroi, në tekstet e tij, operon me një koncept tejet të vjetëruar të pushtetit. Ky është koncepti posesivist totalitar, brenda të cilit...

MË TË FUNDIT