MENU
klinika
Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 17 janar 2021

Vala e re e pandemisë thellon pasigurinë

Rimëkëmbja e Europës në rrezik!

Thellësia e recesionit në vitin 2020 dhe shpejtësia e rimëkëmbjes në vitin 2021 dhe 2022...

Marsi qartëson pritshmëritë

Turizmi, në vorbullën e pandemisë

Viti 2020 ishte një vit i vështirë për sektorin e turizmit i cili në dy...

ANALIZA

Pse Biden duhet ta braktisë luftën e dështuar tregtare

Nga Zhang Jun& Shi Shuo, Project Syndicate                     ...

Eurostat

Ndryshimet klimatike po ndikojnë keq bujqësinë edhe në Shqipëri

Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë...

Mediat ngrenë dyshime

Bill Gates blen 242 mijë hektarë tokë bujqësore në SHBA

Miliarderi Bill Gates blen 242 mijë hektarë tokë bujqësore në SHBA Bill Gates, njeriu i...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 16 janar 2021

Monedha e eurozonës rritet ndjeshëm në vlerën e 124 lekëve. Dollari amerikan, shitet sot me 102.3 lekë. Paundi britanik rritet ndjeshëm...

Nga Russian Today

SHBA, fituesi më i madh i shkurtimeve të fundit të OPEC

Prerja kryesore e prodhimit të OPEC-ut mund të jetë një litar shpëtimi për shist argjilor...

Nga edukatorët te mësuesit e gjimnazeve

Si do të llogariten pagat e reja për çdo pozicion?

Zbardhet struktura e re e pagave për mësuesit, nga ata që punojnë në kopshte deri...

Nga BBC/ Importuesit po heqin dorë nga furnitorët britanik

Po rriten kostot për eksportin e mishit drejt BE

Eksportuesit e mishit në Mbretërinë e Bashkuar kanë pretenduar se sistemet doganore pas Brexit nuk...

Nga BBC/ Synimet e planit ekonomit nga Joe Biden

Presidenti i ri i SHBA zbulon paketën e ndihmës ekonomike

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka zbuluar një plan stimulimi $ 1.9tn (1.4tn) për ekonominë...