MENU
klinika
Egjipti ku historia fle...

Zbulohen sarkofagët e Mbretërisë së Re: 4,200 vjet më parë

Fullerton e njohu personalisht, plakun e Vlorës

Rrëfimi i amerikanit që mblodhi kujtimet e Ismail Qemalit

          Nga: Moikom Zeqo   William Morton Fullerton ka qenë një...

Turizëm... pandemi

CNN: Shqipëria ju pret shkëlqyeshëm!

        Dokumentet më të fuqishme për të udhëtuar në botë, pasaporta amerikane,...

Enigma e heroit legjendar

Ku u fshehën eshtrat e Skënderbeut?

    Sot, përvjetori i vdekjes: Ku u fshehën eshtrat e Skënderbeut? Enigma, sipas Serembes...

Shkruante Sami Frashëri

Mehmed Pasha: shqiptari pa shkollë, sundimtar i Egjiptit

        Mehmed Ali Pasha ‘lindi në një fshat të rrethit të Korçës...

Historia e panjohur e Haxhi Hajdarit

Kundërshtoi kolektivizimin, koloneli u ekzekutua në shpellë

      Kjo është historia e panjohur dhe e dhimbshme e kolonel Haxhi Hajdar...

Rama homazh për Ismail Qemalin

“Shmangu vëllavrasje e përçarje, u dha dorën atyre që…”

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një mesazh me homazhe për përvjetorin e lindjes së Ismail...

Mund të jetë vepra më e vjetër artistike

Arkeologët në gjurmë të artit 45 mijë vjet të vjetër

Gjersa një mani për vepra të artit figurativ bashkëkohor sa vjen e rritet në botën...

Organizator i Lidhjes së Pejës

Datëlindja e Bajram Currit, patriotit e demokratit çlirimtar

E kujtojmë sot datëlindjen e Bajram Currit. Më 16 janar 1862, në Gjakovë lindi patrioti...

"Graceland"

Shtëpia e Elvis Presleyt hap dyert për vizita virtuale

“Graceland”, shtëpia e këngëtarit legjendar Elvis Presly në Memphis të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Ndue Ukaj

Át Zef Pllumi, mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur

Ndue UKAJ Kur e lexoj librin e kujtimeve të Át Zef Pllumit, “Rrno vetëm për me...

REKLAMA