Ballina Etiketimet Serbët

Etiketim: serbët

Karaxhis: Ja pse serbët e aneksuan veriun e Kosovës

Një nga trajtimet më të mbrehta të prapaskenave që u zhvilluan në veri para 14 viteve është bërë nga gazetari australian me origjinë greke...

3 mitet për Kosovën: minierat, nafta dhe uraniumi

Prej vitit 1999, propaganda serbe por edhe gazetarë të huaj besojnë se Kosova iu ‘mor’ Serbisë për shkak se amerikanët i kishin vënë syrin...

Serbia vrau 25 mijë shqiptarë në vitin 1912, trupat osmane ikën...

Masakrat serbe në Vilajetin e Kosovës u kaluan në heshtje prej diplomacive ndërkombëtare të kohës. Vetëm një numër përjashtimisht i vogël gazetash arritën të kapin...

Hoxhaj: Serbia, bashkë me Rusinë, po e destabilizon Ukrainën

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka akuzuar Serbinë se është e përfshirë në luftën hibride të Rusisë. Në një shkrim në llogarinë e tij në Twitter, ai...

Serbët kërkojnë themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës kanë shfrytëzuar takimin me zëvendësndihmëssekretarin amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee, për të detyruar Prishtinën për themelimin e Bashkësisë...

Stoilkoviç akuzon Qeverinë e Maqedonisë për politikë antiserbe

Kryetari i Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni Ivan Stoilkoviç ka akuzuar qeverinë e Zaevit për politikë antiserbe. Ai është ankuar se serbëve të komunës së...

Më në fund gjyqtarët dhe prokurorët serbë betohen në ligjet e...

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, në mbështetje të kompetencave kushtetuese dhe ligjore, në pajtim me propozimin e Këshillit Prokurorial, sot, me dekret...

Haradinaj reagon ndaj përzierjes së Beogradit në fushatën zgjedhore në Kosovë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka dënuar fuqishëm ndërhyrjet e institucioneve serbe në fushatën për zgjedhjet lokale në Republikën e Kosovës. Në një shkrim të afishuar në...

Kocijançiç shpreh keqardhje për mosrespektimin e marrëveshjes së drejtësisë

Bashkimi Evropian është mjaftuar vetëm me shprehje të keqardhjes për moszbatimin e marrëveshjes së drejtësisë nga ana e serbëve të Kosovës. Sipas zëdhënëses së Komisionit...

Lavrov me fjalë të rënda ndaj Haradinajt: Ai është kriminel lufte

Ministri rus i Punëve të Jashtme Sergei Lavrov ka kërkuar që Tribunali Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë të mbyllet. Sipas fjalëve të kreut të diplomacisë së Federatës...

TË FUNDIT

close-link