Ballina Etiketimet Shqiptarët

Etiketim: shqiptarët

Eksperti rus shpjegon ‘frikën’ e Prishtinës

Kërkesat e shpeshta të Prishtinës gjatë muajve të fundit për përfshirjen e përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara në bisedmet në Bruksel tregojnë se shqiptarët...

Dikur ‘Agimi i Artë’ besonte se shqiptarët e grekët ishin vëllezër...

Pak njerëz e dinë se prapa partisë neonaziste greke «Agimi i Artë» fshihet një histori bizare për idenë e një bashkimi greko-shqiptar. Për habinë e...

Gjithçka e mbarë për Greqinë erdhi nga Epiri shqiptar

Shfletimi i shtypit të huaj për shqiptarët është gjithmonë kërshërindjellës. Mes njohjes dhe mosnjohjes së shqiptarëve, vendit të tyre dhe kauzës për një shtet të...

Shqiptarët kundërshtojnë emërimin e Aeroportit të Shkupit sipas Kiro Glligorovit

Një nga kërkesat e Greqisë për zgjedhjen e kontestit të emrit mids Maqedonisë dhe Greqisë është edhe riemërimi i Aeroportit të Shkupit nga "Aleksandëri...

Dveri ‘zbulon’ planet e shqiptarëve për marrjen e Medvegjës, Bujanocit e...

Regjistrimi i diasporës së Bujanocit është pjesa e parë e operacionalizimit të strategjisë së politikanëve lokalë shqiptarë me qëllim të krijimit të parakushteve për...

Ja si i ‘mbrojti’ Perandoria Osmane shqiptarët: Refugjatë në tokën e...

Dy dekadat e fundit të shekullit nëntëmbëdhjetë ishin llahtari i vërtetë për shqiptarët në Perandorinë Osmane. Porta e Lartë vullnetarisht kishte ceduar territore të tëra...

Haradinaj: Shqiptarët shpëtuan familjet hebreje

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në shënimin e Ditës Ndërkombëtare kundër Fashizmit dhe Antisemitizmit. Në këtë ngjarje, në të cilën morën...

Shtypi evropian: Kosovën e mbrojtën 40 mijë shqiptarë, otomanët ia mbathën...

Pushtimi serb i Kosovës në vjeshtën e ftohtë të vitit 1912 bëri jehonë në shtypin evropian. Gazetat e kohës, që përcillnin lajm pas lajmi nga...

Letra e fuqishme e të dënuarit me 40 vjet heqje lirie

I dënuari me 40 vjet heqje lirie si pjesë e Grupit të Kumanovës, Fatmir Reqica i është drejtuar publikut me një letër prekëse. Ai ka...

Lufta e Beranës, aty ku shqiptarët u masakruan barbarisht nga malazezët

Kapitulli i luftërave të përgjakshme ballkanike ngriti siparin kur Mali i Zi i deklaroi luftë Perandorisë Osmane. Kështu trevat shqiptare, prej Beranës (mbi Plavë) e...

TË FUNDIT

close-link