MENU
klinika

Njihuni me historitë e tyre...

Çiftet më të famshme të letërsisë botërore

16.08.2018 - 14:39

Në këtë artikull po iu sjellim disa nga historitë e dashurive të çifteve më të famshme të letërsisë botërore.

Që nga historia e Silvia Path dhe Ted Hughes deri tek historia e dashurisë së dy homoseksualëve si Allen Ginsberg dhe Peter Orlovsky.

Sylvia Plath dhe Ted Hughes

Sylvia Plath (1932 – 1963) ishte një shkrimtare e talentuar e poezisë, jeta e të cilës përfundoi shumë shpejt si pasojë e vetëvrasjes. Atraktive, e zgjuar dhe ambicioze, ajo dukej se kishte gjithçka. Por gjatë viteve të saj në Smith College, ku ajo ishte e pëlqyer dhe akademikisht e aftë, u përpoq të bënte vetëvrasjen e saj të parë.

Shumë nga të vërtetat u ekspozuan pas vdekjes së saj, zbuluar në letra që tregonin sekretet e errëta të marrëdhënies së saj tragjike me Ted Hughes. Vepra e saj poetike, shumica e botuar pas vdekjes, gjithashtu zbulon shumë për gjendjen e saj të mendore gjatë udhëtimit të shkurtër të jetës së saj.

Çifti pati vajzën e parë, Frieda, më 1 prill 1960. Vitin e ardhshëm, Plath dështoi fëmijën e tyre të dytë. Kjo u zbulua më vonë në një letër për terapistin e saj, ku Plath shkruante për Hughes se e kishte rrahur dy ditë para abortit si dhe tradhëtinë e tij.

Scott Fitzgerald u takua me Zelda Sayre ndërkohë që ai ishte stacionuar në Alabama, duke shërbyer në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara gjatë Luftës së Parë Botërore.

Martesa e tyre ishte një trazirë. Shenjat paralajmëruese ishin aty që nga fillimi; herën e parë kur Fitzgerald erdhi në shtëpinë e familjes Sayre, Zelda tha diçka për të mërzitur babain e saj, i cili mori një thikë dhe e ndoqi atë nëpër dhomën e ngrënies. Edhe pse e admironte gruan e tij për guximin e saj, sinqeritetin e saj, sjellja e saj bëri aq shumë bujë për të mbajtur emrin e Fitzgerald në gazeta si shkrimet e tij gjatë viteve 1920.

Arthur Rimbaud u takua për herë të parë me Paul Verlaine në 1871. Rimbaud ishte 17 vjeç, Verlaine 27. Të dy ishin të shkëlqyeshëm, të paqëndrueshëm dhe plotësisht të përkushtuar për kërkimin e të resë, në art dhe në jetë. Rimbaud ishte një poet i ri në kërkim të një mbrojtësi. Verlaine ishte një poet i ri në kërkim të shpërqendrimit. Marrëdhënia e tyre përfundoi me një shuplakë në fytyrë me një peshk të lagur.

Kur Allen Ginsberg hodhi sytë për të admiruar Peter Orlovsky në vitin 1954 në një banesë në San Francisko, ai ishte i zhveshur në një pikturë me flokë të verdhë të zymtë dhe një vështrim të zjarrtë. Nuk kishte shumë kohë para se ata të ishin të dashuruar.

Burrat ishin të dy djemtë e emigrantëve rusë, të dy kishin ethe alkoolike të dhunshme dhe ishin të dy pjesë e një lëvizje kulturore dhe letrare që ngriti pretendimin e saj mbi ndërgjegjen e Amerikës dhe u përqendrua tek komunitetet ikonoklasiste të San Francisko.

Martha Gellhorn dhe Hemingway

E gjitha filloi në Krishtlindje …kur çifti u takua në 1936 në Florida. Pak kohë më vonë ata udhëtuan për në Spanjë së bashku, ku Marta (një gazetare dhe korrespondente e luftës) po raportonte për Luftën Civile Spanjolle. Martha dhe Ernest ishin martuar për pesë vjet …

Të dy autorët u vetëvranë.

Hemingway qëlloi veten në vitin 1961, 15 vjet pas divorcit të tij nga Gellhorn, ndërsa Marta njoftohet se gëlltiti një pilulë të cianidit pas një beteje të gjatë kundër kancerit në vitin 1998.

Një rast i famshëm si ajo e Virginia Woolf dhe e dashura e saj Vita Sackville-West — një çështje që nuk përfundon në tragjedi, por thjesht në një ftohje të pasioneve në një miqësi të bukur dhe të qëndrueshme.

Ndërkohë që shumë mund të jenë skandalizuar, as burri i Woolf, as Sackville-West nuk e kanë gjetur marrëdhënien tronditëse. Vita dhe burri i saj aristokrat Harold Nicolson, ishin të dy biseksualë dhe … kishin një martesë të hapur.