MENU
klinika

“Mbretëresha” e muzikës soul

Lamtumirë Aretha Franklin!

31.08.2018 - 22:22

Muzikantë, politikanë, personazhe të famshëm dhe mbështetës u mblodhën të premten në Detroit të Shteteve të Bashkuara për funeralin e “Mbretëreshës” së muzikës soul.

Aretha Franklin, e njohur për hitet si “Respect” dhe “Think”, në karrierën e saj prej disa dekadash ka fituar 18 herë çmimin prestigjioz amerikan të muzikës Grammy.

Të pranishëm në funeral ishin edhe Stevie Wonder, Ariana Grande, Faith Hill dhe Chaka Khan.

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, ka qenë në mesin e atyre që i dhanë lamtumirën këngëtares.

Franklin ka kënduar për herë të fundit në nëntor, në një mbrëmje gala në Nju Jork.