MENU
klinika

Lista

Rregullat që zonjat mbretërore nuk guxojnë t’i thyejnë

18.08.2018 - 15:23

Anëtarët e familjes mbretërore janë gjithmonë prezentë në sy të publikut. Vëmendja bëhet edhe më intensive në raste të veçanta, si dasmën mbretërore të Princit Harry dhe znj. Meghan Markle. Veshjet, flokët dhe gjithçka tjetër duhet të duken gjithmonë të përsosur pavarësisht çdo gjëje.

Ja disa nga rregullat që anëtaret e familjes mbretërore nuk mund t’i thyejnë:

Nuk ka buzëkuq me ngjyrë të ndezur

Ju kurrë nuk do të shihni një grua nga familja mbretërore me buzëkuq me ngjyra të ndezura. Është thjesht e ndaluar të përdorin nuanca të kuqe ose të guximshme. Përdorimi i çdo ngjyre tjetër si rozë dhe natyrale konsiderohet të jetë e papërshtatshme. Një nga përfitimet e kësaj rregulle është se këto gra mbretërore kurrë nuk do të kapen me të kuq buzësh në dhëmbët e tyre.

Konture jo të rënda

 

Kim Kardashian është mbretëresha e Instagram dhe është një tifoze e konturimit. Anasjelltas, Mbretëresha e ardhshme e Suedisë, Victoria, nuk lejohet të nxjerrë në pah konturet e fytyrës së saj. Zonjat mbretërore duhet të rrinë gjithmonë në gjendje sa më natyrale.

Nuk lejohet tualeti i rëndë te sytë

 

Ju kurrë nuk do të shihni ndonjë nga zonjat me rimel të rënë, ngjyra të errëta etj. Grim i rëndë konsiderohet si diçka pa shije, jashtë mode, e papërshtatshme.

Tualeti duhet të zgjasë

 

Mbretëreshat, princeshat dhe gratë e tjera të titullit zakonisht ndjekin lloje të ndryshme ngjarjesh dhe aktivitetesh që mund të mbahen jashtë pallatit. Ndonjëherë këto ngjarje zgjasin shumë orë, por tualeti mbretëror duhet të qëndrojë I përsosur pa marrë parasysh se është e nxehtë, me shi apo me erë. Çelësi i qëndrimit të grimcave është të përdorësh një pluhur shumë të mirë dhe të vendosësh përbërjen me llak.

Nuk vendoset make-up në publik

kolana e librave

 

Sipas rregullave kozmetike, është e papërshtatshme të vihet make up në vende publike – edhe pse gratë bëjnë një prekje me një pluhur të thjeshtë kompakt ose një të kuq buzësh. Gratë mbretërore, megjithatë, janë rreptësisht të ndaluara të bëjnë edhe këtë!

Nuk lejohet manikyr me ngjyrë të ndezur

 

Zonjat mbretërore preferojnë t’i mbajnë thonjtë e tyre të shkurtër dhe t’i lyejnë me ngjyra të zbehta. Pra, thjesht dhe pastër.

Stil floku i rregullt

 

Protokolli mbretëror parashikon stile floku të thjeshtë thjeshtë. Për shembull dukesha e Kembrixh, Catherine Middleton ka gjithmonë një stil, atë me onde. Flokë të yndyrshëm ose të ngatërruar janë 100% të ndaluara.

Takime të rregullta me parakierin

Kate Middleton i rregullon flokët të paktën disa herë në javë, nëse jo çdo ditë. Kjo ndihmon për të mbajtur flokët e saj të butë, me shkëlqim dhe në vend. Ajo rregullisht lyen flokët për tu siguruar që nuk ka thinja të padëshiruara.

Kapelet

Sipas kodit të veshjes mbretërore, kapele janë të nevojshme për të gjitha llojet e ngjarjeve formale përfshirë dasmat dhe shërbimet e Krishtlindjeve. Kurora mund të vihet vetëm nga një mbretëreshë ose një mbret./Konica.al