MENU

Fitues i shumë çmimeve

Shuhet Neil Simon, gjiganti i skenës Amerikane

26.08.2018 - 18:49

Dramaturgu dhe fituesi i çmimeve Pulitzer dhe Tony, Neil Simon, ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare.

Shfaqjet e hitit të Simon përfshinin Çiftin e çuditshëm (The Odd Couple) , Zbathur në park (Barefoot in the Park) , Bamirësia e ëmbël (Sweet Charity), Sunshine Boys, kujtimet e Brighton Beach dhe Biloxi Blues.

Ai ishte gjithashtu një autor profilesh i skenareve, duke përfshirë përshtatjet e suksesshme të ‘Çiftit të rastësishëm’ dhe ‘Zbathur në park’.

Ai fitoi Pulitzer në vitin 1991, për Lost in Yonkers, tre çmime Tony dhe një për arritje të veçanta, dhe çmimin Mark Twain për humor.

Në vitin 1997, ai i tha Washington Post:

“E di që kam arritur majën e shpërblimeve. Nuk ka më para që dikush mund të më paguajë që kam nevojë. Nuk ka çmime që mund të më japin që nuk e kam fituar. Unë nuk kam asnjë arsye për të shkruar një tjetër skenar, përveç se unë jam gjallë dhe më pëlqen ta bëj “.

Bill Evans, një mik i Simon dhe drejtor i marrëdhënieve me mediat në Organizatën Shubert, i tha Associated Press se Simon vdiq herët të dielën nga komplikimet nga pneumonia në një spital në Manhatan.

Përgatiti M.H