MENU
klinika

Deklarata

‘100 fshatrat’/ Rama nga Nivica: Do sjellim më shumë investime në zonat rurale

25.09.2018 - 12:06

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ditën e sotme ka zhvilluar një takim në fshatin e Nivicës në kuadër të nismës ‘100 fshatrat’.

Rama ka bërë thirrje që t’i hapet rrugë investimeve në zonat rurale dhe se fshati 2400 vjeçar i Nivicës të ishte pikë referimi për zhvillimin e zonave të tilla.

Shqiptarët emigrantë shohin një mundësi investimi në këto zona. Vijnë këtu në Nivicë pasi e kemi hedhur një hap të parë së bashku me Tërmetin. Ne e kemi ulur në 6% TVSH-në për agroturizmin, 5% për fitmin dhe kemi zeruar taksën e infrastrukturës”, tha ai.

Edi-Rama konica.al
Edi-Rama konica.al

Fjala e plotë e Ramës:

Shqiptarët emigrantë shohin një mundësi investimi në këto zona. Vijnë këtu në Nivicë pasi e kemi hedhur një hap të parë së bashku me Tërmetin. Ky takim është një forum për të diskutuar dhe konkretisht për të krijuar një qendër graviteti për ata që duan të intervistojnë në këtë zonë. Në këtë fshat 2400 vjeçar që karakterizohet nga një mikpritje me nam, jemi të bindur që do të sjellim më shumë investime. Dua të theksoj se tanimë ne e kemi ulur në 6% TVSH-në për agroturizmin, 5% për fitmin dhe kemi zeruar taksën e infrastrukturës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN