MENU
klinika

Ç'do të diskutohet?

A do të bëhen bashkë ‘tre musketierët’?

11.09.2018 - 10:57

Presidenti i SHBA.-së Donald Trump mori një letër “shumë të ngrohtë dhe shumë pozitive” nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un duke kërkuar një takim të dytë dhe Shtëpia e Bardhë po e shqyrton planifikimin e tij.

Kështu tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders të hënën. Të dy vendet kanë diskutuar për programet bërthamore të Koresë së Veriut që kur liderët e tyre u takuan në Singapor në qershor, ndonëse nuk pati detaje konkrete rreth asaj ,se si due nëse, Kim është i gatshëm të heqë dorë nga armët që kërcënojnë Shtetet e Bashkuara.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, ka planifikuar samitin e tij të tretë me Kim javën e ardhshme në Phenian, dhe qeveria e tij kishte hedhur idenë për një takim tre-palësh që përfshin Trump.

Qëllimi do të ishte realizimi i një deklarate të përbashkët për t’i dhënë fund viteve 1950-53 të Luftës Koreane.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Trump John Bolton ka të thënë se nuk besonte se Kim do të merrte pjesë në një mbledhje të tillë.

Shpresat u ringjallën pasi Trump u tha gazetarëve të premten se letra personale nga Kim “Ishte një letër shumë e ngrohtë dhe shumë pozitive”.

Qëllimi kryesor i letrës ishte të kërkonte dhe të kërkonte të planifikonte një takim tjetër me presidentin.

Presidenti i Koresë së Jugut Moon pritet të paraqesë një propozim ndaj Kim duke sugjeruar hapa të pjesshëm drejt denuklarizimit.

“Në mënyrë që ne të shkojmë në një nivel tjetër të çmontimit të armëve bërthamore ekzistuese të Koresë së Veriut, udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe Shtetet e Bashkuara duhet të kenë përsëri ide të mëdha dhe të marrin vendime të guximshme”, tha Moon për një mbledhje kabineti të martën.

Harry Kazianis, drejtor i studimeve të mbrojtjes nga Qendra për Interesin Kombëtar, në Uashington llogariste se Trump kishte të drejtë të shkonte në një takim të dytë me kreun e Koresë së Veriut.

“Kur kombinohet premtimi i Kim për të ti shkatërruar armët bërthamore deri në fund të mandatit të parë të Trump, si dhe faktin që nuk u shfaq asnjë raketë balistike me rreze të gjatë gjatë festimeve të 70-vjetorit të Koresë së Veriut, ka arsye për optimizëm”, tha ai. 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN