MENU
klinika

Merkel kërkon marrëveshje

BE kërkon ‘ndihmë’ nga Afrika për çështjen e emigracionit

21.09.2018 - 11:07

Bashkimi Evropian po përpiqet të arrijë marrëveshje lidhur me migracionin me vendet e Afrikës veriore të ngjashme me atë me Turqinë, tha kancelarja gjermane Angela Merkel pas një takimi informal të BE të enjten.

Në takimin e liderëve të BE në Salzburg austriake, blloku ra dakord të nisë dialogun me vende të tilla si Egjipti, Tunizia, Maroku dhe Libia për të frenuar migrimin në të gjithë Mesdheun.

“Në fund të fundit, do të kemi nevojë për si ajo midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë,” tha Merkel.

Sipas marrëveshjes së migracionit BE-Turqi 2016, Ankaraja ra dakord të ndalojë migrantët nga kalimi në Greqi.

Edhe bashkëpunimi i me Italinë dhe Libinë dhe një mision detar në Mesdhe ka ndihmuar në uljen e kalimeve të migrantëve nga vendet e Afrikës së Veriut të shkatërruar nga lufta.

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk tha se do të zhvillojë bisedime me Presidentin egjiptian Abdel-Fattah al-Sissi në ditët e ardhshme dhe se krerët e BE kishin rënë dakord për një samit me shtetet arabe në shkurt. Në Samiti ka të ngjarë të diskutohet migracioni, tregtia dhe zhvillimi ekonomik.

Kancelari austriak Sebastian Kurz, vendi i të cilit mban presidencën e radhës të BE, tha se Egjipti ishte gati për të nisur bisedimet me Bashkimin Evropian.

“Ajo që është e rëndësishme është të sigurohemi që sa më pak njerëz të munden të nisin udhëtime të paligjshme nga shtetet e Afrikës Veriore drejt Evropës”, tha ai në një konferencë shtypi.

Në qershor, krerët e BE ranë dakord të shqyrtonin idenë e krijimit të qendrave në Afrikën e Veriut dhe Evropë për të ndarë refugjatët e vërtetë nga emigrantët ekonomikë.

Bashkimi Evropian është përpjekur të arrijë marrëveshje për shpërndarjen e azil kërkuesve brenda bllokut, me qeverinë e re anti-emigrante të Italisë.

Brukseli po propozon të rritë agjencinë kufitare të BE Frontex duke rritur forcën e saj nga 1300 agjentë në 10,000 deri në vitin 2020. Megjithatë, Italia, Spanja, Greqia dhe Hungaria shprehën ngurrim në Salzburg për zgjerimin e Frontex për shkak të shqetësimeve mbi sovranitetin dhe kontrollin e menaxhimit të kufijve.

Kurz tha se shpresonte të zgjidhë këto shqetësime dhe të ecë përpara në zgjerimin e Frontex deri në fund të vitit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Marrëveshje edhe me Italinë

Kriza e migracionit po merr zgjidhje…