MENU
klinika

Do mbështesë Hungarinë

Bullgaria ‘surprizon’ gjithë Evropën

20.09.2018 - 14:54

Bullgaria do të mbështesë Hungarinë në konfliktin me Bashkimin Evropian, kështu tha të mërkurën zëvendëskryeministri bullgar, duke shtuar se vendet e Evropës Lindore duhej të qëndronin së bashku përballë Brukselit.

Parlamenti Europian, mbështeti sanksionet kundër Hungarisë, duke akuzuar qeverinë e krahut të djathtë të Kryeministrit Viktor Orban që ka shkelur disa nga vlerat tradicionale të, demokracinë, të drejtat civile etj.

Kjo mund teorikisht të rezultojë në humbjen e Hungarisë të të drejtave të votimit të BE-së , por duhet që çdo shtet anëtar të pranojë, por si Polonia dhe Republika Çeke kanë thënë tashmë se nuk do ta bëjnë.

Borissov-Orban-Juncker

Krasimir Karakachanov, një anëtar i një partie që është partner i vogël në koalicionin qeverisës të Bullgarisë, tha se kabineti u pajtua njëzëri se do të kundërshtonte çdo sanksion kundër Hungarisë.

“Ne mendojmë se kjo është një shkelje e sovranitetit të një shteti të barabartë anëtar të Bashkimit Evropian,” u tha Karakachanov gazetarëve pas një takimi të kabinetit.

“Sot është Hungaria, nesër mund të jetë Polonia dhe një ditë mund të jetë Bullgaria në vendin e saj. Vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore duhet të veprojnë me solidaritet dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin, sepse kemi probleme të përbashkëta, “tha ai.

Polonia është gjithashtu duke u hetuar nga BE mbi demokracinë dhe sundimin e ligjit në vend.

Bullgaria, edhe pse e kritikuar nga Brukseli për moszbatimin efektiv të sundimit të ligjit, nuk po përballet me ndonjë hetim të tillë.

Viktor Orban

Ashtu si Hungaria dhe shtetet e tjera ish-komuniste, Bullgaria ka kritikuar vendimin e Merkel për të marrë më shumë se një milion emigrantë, kryesisht muslimanë që ikin nga konfliktet në Lindjen e Mesme që nga viti 2015.

Gjithashtu si Hungaria, Bullgaria ka ndërtuar një gardh përgjatë kufirit të saj jugor me Turqinë, për të penguar migrantët e paligjshëm që përpiqen të hyjnë në BE, por ka argumentuar se të drejtat e tyre duhet të respektohen.

Kryeministri i qendrës së djathtë, Bojko Borisov, një aleat i Kancelares gjermane Angela Merkel në BE tha se qeveria e tij kishte rënë dakord që nëse do të kishte një vendim një ditë për të hequr Hungarinë nga të drejtat e votimit në BE , do të ishte kundër tij.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fati i Evopës në duart e...

Dilema e madhe/ Makron apo Orban?!