MENU
klinika

Etiopia dhe Eritrea bëjnë paqe

Dy vendet afrikane rihapin kufijtë pas 20 vjetësh

11.09.2018 - 11:57

Pika kryesore e kalimit midis dy vendeve armike të Afrikës, Etiopia dhe Eritrea do të rihapen pas një lufte kufitare, pas 20 vjetësh.

Kufiri, pikërisht në veri të qytetit etiopian të Zalambesë, është në rrugën kryesore që lidh dy vendet.

Udhëheqësit e Etiopisë dhe Eritresë janë atje për të dëshmuar rihapjen, e cila është pjesë e afrimit të tyre të vazhdueshëm.

Rihapja përkon me Vitin e Ri Etiopian, duke shtuar në atmosferën festive.

Lufta, e cila në thelb kishte konfliktin mbi vendndodhjen e saktë të kufirit midis Etiopisë dhe Eritresë, filloi në maj të vitit 1998 dhe la dhjetëra mijëra njerëz të vdekur.

Ajo përfundoi në vitin 2000 me nënshkrimin e një marrëveshjeje. Por paqja kurrë nuk u rikthye plotësisht pasi Etiopia nuk pranoi të zbatonte një vendim nga një komision i kufirit i krijuar nga marrëveshja.

Cila është rëndësia e rihapjes? Familjet e ndara nga konflikti do të jenë në gjendje të shkojnë dhe të vizitojnë njëri-tjetrin pas më shumë se dy dekadash.

Kalimi në Zalambessa është në rrugën kryesore tregtare që lidh kryeqytetin e rajonit të veriut të Egjiptit me kryeqytetin e Eritresë, Asmara. Mbyllja e saj dëmtoi tregtinë dhe rrjedhimisht ekonominë.

Po çfarë tjetër ka ndryshuar mes dy vendeve? Në korrik, Kryeministri i Etiopisë Abiy Ahmed dhe Presidenti i Eritresë Isaias Afwerki nënshkruan një deklaratë duke thënë se gjendja e luftës midis dy vendeve ishte e mbyllur. Që atëherë, thirrjet telefonike dhe fluturimet mes dy vendeve rifilluan.

Të dy vendet kanë rihapur edhe ambasadat e tyre në qytetet kryeqytetase të njëri-tjetrit.

Çfarë ndodhi me Zalambesën gjatë luftës? Qyteti kufitar ishte një nga teatrot kryesore të konfliktit. Gjatë luftës dyvjeçare, Zalambesa u pushtua nga forcat eritreane dhe, gjatë luftimeve, shumë prej tyre u shkatërruan.

Por Eritrea kurrë nuk ka kontestuar se është pjesë e Etiopisë dhe statusi i saj nuk është kontradiktor.

Rivaliteti ndikoi në të gjithë rajonin, me çdo vend normalisht duke marrë pozicione të kundërta.

Kjo po ndryshon sepse javën e kaluar Etiopia, Eritrea dhe Somalia nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi për të rivendosur paqen dhe stabilitetin në rajon.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN