MENU
klinika

E tmerrshme!

E shkatërrojnë trurin tuaj! Kujdes nga…

25.09.2018 - 15:54

Ne të gjithë kemi disa zakone të këqija, por disa nga këto zakone mund të dëmtojnë trurin tonë.

Probleme me gjumin

Mungesa e gjumit te të rriturit rrit rrezikun e përgjumjes gjatë ditës, depresionit dhe problemeve me vëmendjen dhe kujtesën. Njerëzit që kanë probleme me gjumin gjatë natës duhet të shmangin kafeinën, alkoolin dhe përdorimin e televizorit ose kompjuterit në mbrëmje.

Nuk je tip social

Njerëzit janë krijesa shoqërore. Kemi nevojë për kontakt njerëzor që të mbijetojmë. Është gjithashtu jetike për funksionimin e shëndoshë të trurit. Izolimi i perceptuar social dhe vetmia janë faktorë rreziku për performancë njohëse më të dobët dhe depresion. Njerëzit që kanë miq, madje edhe disa miq të ngushtë, kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundjen e Alzheimerit dhe dobësimin e trurit.

Marrja e ushqimeve jo të shëndetshme

Neurologët që zhvilluan studimet e dietave mbi ndikimin që ato kanë në shëndetin e trurit gjetën se marrja e disa ushqimeve të caktuara promovon shëndetin e trurit dhe shmangia e disa ushqimeve të tjera ndihmon në mbrojtjen kundër funksionit të zvogëluar të trurit.

Për të rritur shëndetin e trurit, kufizoni përdorimin e djathit, gjalpit, margarinës dhe ushqimin e skuqur dhe të shpejtë në jo më shumë se 1 racion në javë.

Mishi i kuq nxit inflamacionin dhe është i keq për trurin tuaj. Hani zarzavate, drithëra, arra dhe manaferra që janë të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të dobishme që mbrojnë trurin tuaj. Këto ushqime sigurojnë lëndë ushqyese për trupin dhe luftojnë plakjen.

Dëgjimi i muzikës me zë të lartë

Mbrohuni nga humbja e dëgjimit duke e ulur volumin në pajisjen tuaj muzikore. Mos dëgjoni muzikë në pajisjen tuaj për më shumë se dy orë pa ndaluar. Dëgjimi i muzikës në një pajisje që është shumë e zhurmshme mund të dëmtojë përgjithmonë dëgjimin tuaj. Mbroni dëgjimin për të mbrojtur trurin tuaj.

Jeta sedentare

Pasiviteti fizik lidhet me një rrezik më të lartë. Gjithashtu rrit rrezikun e tensionit të lartë, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Të gjitha këto lidhen me sëmundjen e Alzheimerit.

Ju nuk keni nevojë të lodhni veten. Kopshtaria ose ecja për të paktën 30 minuta të paktën 3 herë në javë është e mjaftueshme për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të trurit. Ecja është një nga llojet më efektive dhe më të lehta të stërvitjes që mund të bëni.

Të gjitha që ju duhen për të filluar janë një palë atlete. Aktiviteti fizik ndikon pozitivisht në shëndetin e enëve të gjakut, duke përfshirë dhe ato në trurin tuaj.

Ai gjithashtu përmirëson neuroplasticitetin, aftësinë e trurit për të formuar lidhje të reja në përgjigje të përvojës dhe të mësuarit. Ushtrimi ka gjithashtu përfitime për reduktimin e stresit. Aktiviteti fizik rrit oksigjenin në muskujt dhe trurin tuaj.

Nuk ekspozohesh në diell

Hulumtuesit kanë zbuluar se ne kemi nevojë për dritë natyrale për funksionimin optimal të trurit dhe për të luftuar depresionin. Ekspozimi adekuat i diellit është gjithashtu i nevojshëm për ju që të mbani nivelet adekuate të vitaminës D. Vitamina D është e domosdoshme për eshtra të shëndetshme dhe për të rritur disponimin.

Shkencëtarët kanë përcaktuar se ekspozimi ndaj rrezeve të diellit natyror është e nevojshme për parandalimin e sëmundjeve të trurit.

Konsumimi i sheqerit

Ushqimi i një diete të lartë me sheqer pengon funksionin e trurit duke ndryshuar nivelet e baktereve të dobishme në zorrë.

Një studim zbuloi se minjtë që hëngrën një dietë të lartë me sheqer kishin vështirësi me kujtesën hapësinore dhe aftësitë njohëse. Ushqimet e sheqerit të lartë përfshijnë lëng portokalli, lëng frutash, mjaltë, pasta, ëmbëlsira, karamele dhe akullore.

Të jetuarit në ambient të ndotur

Një studim zbuloi se njerëzit që jetonin afër rrugëve apo autostradave që kishin trafik të rëndë kishin një incidencë më të lartë të çmendurisë. Të qenit i ekspozuar ndaj ndotjes nga makinat mund të ndikojë negativisht edhe në njohjen apo kujtesën tuaj. Jetoni larg autostradave dhe rrugëve me trafik të rëndë, nëse mundeni.