MENU
klinika

Ndihma për rindërtimin e vendit

Gjermania “shpëtimtare” edhe e Irakut

16.09.2018 - 12:50

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen ishte të shtunën në Irak për të diskutuar mbi qëllimin e Gjermanisë për të programin e ndihmës ushtarake për Irakun.

Von der Leyen tha se pas çështjes së “Shtetit Islamik”, është koha për të ecur përpara me përpjekje të tjera, duke përfshirë stabilizimin dhe rindërtimin e vendit.

“Tani është e rëndësishme të nisë rindërtimi i vendit”, tha von der Leyen.

“Gjermania është e gatshme të vazhdojë të ndihmojë Irakun të ecë ‘me këmbët e tij’. Kjo është arsyeja pse unë jam këtu – shtoi më tej ajo.

Në shkurt, von der Leyen tha se roli i forcave të armatosura të Gjermanisë duhet të shtohej për të plotësuar nevojat e Irakut.

Në atë kohë, kryeministri irakian Haider al-Abadi tha se Bagdadi kërkonte “forma të tjera të angazhimit nga Gjermania”.

Që nga viti 2014, Gjermania i ka dhënë Irakut më shumë se 1 miliardë dollarë ndihma, duke e bërë vendin e Lindjes së Mesme një nga përfituesit më të mëdhenj të ndihmës së huaj gjermane.

Berlini ka gjithashtu rreth 150 trupa të vendosur në Irakun e veriut trajnim atje dhe drejton një program trajnimi pilot në veri të Bagdadit.

Vizita e Von der Leyen vjen sepse Gjermania synon një rol më të madh ushtarak në rajon. Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të mërkurën se Berlini duhet të jetë gati të përgjigjet nëse armët kimike përdoren në zonat e luftës.

Raportet e kohëve të fundit tregojnë se ministrja gjermane e mbrojtjes kishte filluar të shqyrtonte mundësinë e operacioneve ushtarake në Siri.

Por Social Demokratët (SPD), një partner i vogël i koalicionit në qeverinë e Merkel, thanë se do të mbështesnin ndërhyrjen gjermane ndaj një sulmi të armëve kimike vetëm nëse do të kishin mbështetjen e OKB-së.

Disa gjermanë kërkojnë të tregohen të kujdesshëm ndaj ndërhyrjeve të huaja ushtarake nga Gjermania, pjesërisht për shkak të përvojës së vendit gjatë Luftës së Dytë Botërore.