MENU
klinika

Një konflikt i mundshëm me Rusinë

Gjermania s’mund të rrijë duarkryq përball Sirisë

11.09.2018 - 10:22

Qeveria gjermane tha të hënën se ishte në bisedime me aleatët e saj për një vendosje të mundshme të forcave ushtarake në Siri, duke shkaktuar një “kundërshtim” nga Social Demokratët (SPD) dhe duke krijuar një konflikt të ri në koalicionin e Kancelares Angela Merkel.

Veprimi ushtarak jashtë shtetit mbetet një temë e ndjeshme dhe thellësisht jopopullore në Gjermani, duke patur parasysh të kaluarën naziste.

Pjesëmarrja në çdo sulm ajror në Siri do ta vinte Gjermaninë në një përplasje me Rusinë, mbështetësja kryesore e presidentit Bashar al-Assad.

Zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert tha se Gjermania e kishte diskutuar me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët evropianë përfshirjen e saj të mundshme ushtarake nëse forcat e Asadit përdorin armë kimike në Idlib, që tani ndodhet nën bombardime të rënda siriane dhe ruse.

Seibert në një konferencë për shtyp, shtoi se çdo vendim duhet së pari të miratohet nga parlamenti.

Më parë, gazeta Bild kishte raportuar se ministria e mbrojtjes e udhëhequr nga Gjermania po shqyrtonte mundësitë e mundshme për t’u bashkuar me forcat amerikane, britanike dhe franceze në ndonjë veprim të ardhshëm ushtarak nëse Damasku do të përdorte armë kimike përsëri.

Andrea Nahles, udhëheqëse e SPD-së, partia tjetër në koalicionin e Merkelit, përjashtoi mbështetjen e ndonjë angazhimi gjerman.

SPD nuk do të pajtohet, as në parlament apo në qeveri , për pjesëmarrjen e Gjermanisë në luftën në Siri, tha Nahles në një deklaratë, duke shtuar se partia mbështeti përpjekjet diplomatike për të shmangur një krizë humanitare.

Burimet që lidhen me këtë çështje, duke konfirmuar raportin e Bild, thanë se zyrtarët gjermanë dhe amerikanë kishin diskutuar muajin e kaluar mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë gjermanë që do të ndihmonin për të shmangur bombardimet për herë të parë që nga lufta në ish-Jugosllavi në vitet 1990.

Në një deklaratë të përbashkët të hënën, ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes gjermane kërkuan që konflikti në Siri të mos përshkallëzohej dhe situata të mbahej nën kontroll.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Albert Çaçi

Beteja për Idlib-in