MENU
klinika

Herpesi në buzë, çfarë tregon?

Kanceri oral/ Mësoni simptomat! Shpëtoni nga rreziku

13.09.2018 - 16:45

Herpesi në buzë, çfarë tregon?

Zakonisht është i shkaktuar nga një sëmundje virale. Virusi që shkakton këtë plagë të ftohtë kalon nëpërmjet një puthjeje, përdorimit të lodrave të përbashkëta ose kontakte të tjera të ngushta. Është një nga sëmundjet më të shpeshta të gojës.

Zbardhja e gjuhës

Shkaktuar nga myku ose siç quhet candida, zbardhja është më e zakonshme tek të rriturit, të moshuar dhe foshnjat.

Një sistem imunitar i dobësuar, antibiotikë, diabet apo medikamente të caktuara, të tilla si kortikosteroidët mund t’i japin mykut në gojë një shans për t’u rritur.

Gjuha e zezë me flokë

Kjo gjendje pa dhimbje ndodh kur pjesët ushqimore qëndrojnë gjatë në gjuhë dhe bllokojnë bakteret që jetojnë në gojën tuaj, duke e bërë gjuhën të duket e zezë dhe me flokë.

Shkaqet mund të përfshijnë përdorimin e antibiotikëve, higjiena e dobët orale, pirja e duhanit, pirja në sasi të mëdha e çajit ose kafesë dhe mungesa e prodhimit të pështymës.

Fërkimi i gjuhës me furçën e dhëmbëve dhe përdorimi i një kruarsjeje për gjuhën është një veprim, i cili duhet të kryhet zakonisht. Nëse vazhdon duhet të konsultoheni me mjekun.

“Zjarri i gojës”

Askush nuk e di se çfarë shkaktojnë këto puçra të vogla dhe të dhimbshme brenda gojës. Shkaktarët përfshijnë hipersensitivitetin, infeksionin, hormonet, stresin dhe pengojnë marrjen e mjaftueshme të disa vitaminave. Quajtur edhe ulçerat aftoze, këto plagë mund të shfaqen në gjuhë, faqe, madje edhe në mishrat e dhëmbëve tuaj.

Zakonisht zgjasin një ose dy javë.

Leukoplakia

Leukoplakia është reagim ndaj një ngacmuesi në gojë, si dhëmbët aty afër, protezat, pirja e duhanit. Ato mund të shfaqen si arna të bardha ose pllaka në gojë, zakonisht është pa dhimbje dhe nuk mund të fshihet. Leukoplakia gjithashtu mund të jetë një kusht prec ancerous.

Lichen Planus

Një skuqje e rrallë që shfaqet si pjesë e pikturuar, e bardhë ose e kuqe, me shkëlqim në brendësi të faqeve ose gjuhës mund të jetë Lichen Planus. Askush nuk e di se çfarë e shkakton atë.

Në përgjithësi, planusi i butë nuk ka nevojë për ndonjë trajtim. Planiusi i lëngët i gojës mund të jetë kronik dhe mund të rrisë rrezikun për kancerin oral. Lichen planus mund të prekë lëkurën, kokën, thonjtë dhe organet gjenitale.

Gjuha si hartë gjeografike

Kur gjuhës tuaj i mungojnë disa pjesë të vogla, ju përfundoni me gunga të ngritura dhe të ulura, duke i dhënë gjuhës tuaj një pamje si hartë. Këto mund të ndryshojnë vendndodhjen, modelin dhe madhësinë brenda disa minutave deri në orë.

Gjuha si hartë gjeografike është e padëmshme dhe mund të vijë e të shkojë. Zakonisht nuk ka nevojë për ndonjë trajtim. Në rastet e shoqëruara me dhimbje, ndihmojnë lehtësuesit e dhimbjeve dhe medikamentet anti-inflamatore.

Kancer Oral

Një gojë e lënduar që nuk dihet pse, mpirje e pashpjegueshme në fytyrë, gojë ose qafë, probleme me përtypjen, të folurën, mastikimin e ushqimit.

Këto janë disa simptoma të kancerit oral. Shkaqet mund të përfshijnë përdorimin e duhanit, ekspozimin e tepruar në diell dhe një histori familjare të kancerit. Kanceri oral është gjithashtu i lidhur me papillomavirusin njerëzor ose HPV.

Mos lejoni që frika t’iu mbajë larg nga mjeku – kanceri oral që kapet në fillim është i shërueshëm.

Dhimbje të artikulacionit të gojës (temporo-mandibular)

Problemi me nofullën që quhet sindromi i përbashkët temporomandibular mund të shkaktojë dhimbje të forta në nofull, fytyrë, vesh dhe qafë.

Çrregullimi dhe dëmtimi i dhëmbëve mund të shkaktojë këtë sindromë, por rezultatet shpesh janë të njëjta: dhimbje koke, marramendje, madje edhe probleme të gëlltitjes.

Trajtimi mund të përfshijë pushim, nxehtësi me lagështi, pastrues për gojën, medikamente ose kirurgji.

Dhëmbët e ciflosur

Marrje e përzierjeve me akull ose ngrënia e karameleve të forta, dhimbja e dhëmbëve, madje edhe ekspozimi i dhëmbëve ndaj ushqimeve të ngrohta dhe të ftohta mund të çojë në çarje dhe thyerje të dhëmbëve tuaj.

Kur këto janë të vogla mund të mos jenë shqetësuese. Por çdo gjë tjetër mund të çojë në dhimbje ose dëmtim të përhershëm të dhëmbëve. Dentisti juaj mund të ofrojë lidhjen e dhëmbëve, konturimin e dhëmbëve, veshjet e porcelanit dhe kurora për të rregulluar dhëmbët e dëmtuar.

Gungat e “gënjeshtra”

Sipas një përralle të një gruaje të vjetër, duke treguar një gënjeshtër shkaktohet një përplasje në gjuhë. Të ashtuquajturit “gungat e gënjeshtrave” ose papilliti i përkohshëm gjuhësor janë të zakonshme edhe në qoftë se ju thoni vetëm të vërtetën.

Këto gunga të vogla dhe të padëmshme largohen më vete pas disa ditësh, por mund të jenë të pakëndshme. Shkaku i tyre është një mister, kjo mund të jetë një reagim ndaj një ushqimi ose një traume të vogël si kafshimi i gjuhës.

Aroma e keqe e gojës

Dhëmbët e pazbuluar kanë grimca ushqimore rreth tyre që nxisin bakteret dhe shkaktojnë frymëmarrje të keqe.

Fryma e vazhdueshme e keqe ose shija e keqe në gojën tënde mund të jetë nga frymëmarrja e vazhdueshme përmes gojës, gojës së thatë, prishjes së dhëmbëve, shenja të sëmundjes të mishrave të dhëmbëve, madje edhe diabetit.

Lufto frymën e keqe duke i larë dhëmbët dhe gjuhën, duke pirë ujë. Shkoni tek dentisti nëse fryma e keqe vazhdon.

Mishrat e dhëmbëve

Kur zhvillohet sëmundja periodontale ose prishja e mishrave të dhëmbëve siç njihet shpesh, bakteret në pllakë grumbullohen përgjatë linjës së dhëmbit.

Gingiviti është faza e parë e sëmundjes së mishit. Simptomat përfshijnë mishrat e kuq, të fryrë dhe gjakderdhje.

Higjiena e duhur orale mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes periodontale. Pirja e duhanit, dieta e dobët dhe stresi mund ta bëjnë atë më keq.