MENU
klinika

Protestat kundër Thaçit

Kurti: Thaçi iku për vizitë në Ujman nga frika

29.09.2018 - 19:08

Nismëtari i protestës së sotme në Prishtinë, kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti, ka komentuar vizitën e Hashim Thaçit në Ujman. Albin Kurti tha se Thaçi pati frikë të qëndronte në Prishtinë gjatë protestës kundër tij dhe shkuarja për vizitë në Ujman ishte një inskenim. 

Kurti e ka krahasuar qeverinë aktuale të Kosovës me atë të Serbisë. Ai ka thënë se pushtuesi i dikurshëm, është zëvendësuar me një të ri që ka kapur shtetin e Kosvës. Gjithashtu shtoi se qytetarët e Kosovës u ndodhën në shesh sepse ‘Këta pushtues nuk duhet të jenë në pushtet”.

Kurti ka thënë se presidentin Thaçi po e mban në pushtet një qeveri e pakicës.

Në fund të protestës së sotme, lideri i Vetëvendosjes, Kurti paralajmëroi edhe protesta të tjera kundër Hashim Thaçit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


'Një popull s’i nënshtrohet një njeriu'

Protesta në Prishtinë/ Mijëra protestues në shesh