MENU
klinika

Marrëveshje dhe polemika

Marrëdhëniet Indi-Francë në rrezik

24.09.2018 - 12:16

Qeveria franceze tha të dielën se kishte frikë të dëmtonte marrëdhëniet e saj me Indinë pasi ish-presidenti Francois Hollande nxiti polemika rreth një marrëveshjeje të madhe për të shitur avionë luftarakë në Nju Delhi.

Hollande, i cili u largua nga zyra në maj të vitit të kaluar, tha të premten gjatë një udhëtimi në Indi se prodhuesit francez të avionit Dassault Aviation nuk i ishte dhënë asnjë zgjedhje për partnerin e saj në një marrëveshje të vitit 2016 me administratën indiane.

Qeveria nacionaliste e Narendra Modi ra dakord të blejë 36 avionë Rafale nga Dassault, e cila njoftoi më pas se po bashkëpunonte për projektin me miliarderin Anil Ambani në vend të konglomeratit publik të mbrojtjes indiane HAL.

Deklarata e Hollande se Dassault “nuk kishte gisht në të” shtoi pretendimet nga opozita e Indisë se qeveria e Nju Delhi kishte ndërhyrë për të ndihmuar Ambani, i cili është mbështetës i Modi.

“Këto vërejtje, të cilat kanë të bëjnë me marrëdhëniet e rëndësishme ndërkombëtare midis Francës dhe Indisë, nuk ndihmojnë askënd dhe mbi të gjitha nuk ndihmojnë Francën”, i tha të dielën Hollande ministrit të  jashtëm Jean-Baptiste Lemoyne.

Hollande i bëri komentet për të mbrojtur veten nga akuzat për një konflikt interesi, sepse konglomerati i Reliance i Ambani kishte financuar pjesërisht një film të prodhuar nga e dashura e tij, Julie Gayet, në 2016.

Mbështetja për një kontratë për të përmirësuar flotën e plakjes së avionëve luftarakë të Indisë, kishte shkaktuar habi në atë kohë, sepse grupi nuk kishte eksperiencë të mëparshme në industrinë e aeronautikës.

Komentet e Hollande ishin lajme në faqen e parë në gazetat indiane të shtunën dhe kjo ishte tema kryesore në Twitter.

Rahul Gandhi, kreu i partisë kryesore të Kongresit opozitar, i cili po kërkon të zëvendësojë Modi dhe partinë e tij të djathtë Bharatiya Janata (BJP) në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, vazhdoi ofensivën.

“Një ish-president i Francës po e quan atë kryeministrin e Indisë hajdut. Është një çështje dinjiteti për kryeministrin”, tha ai në një konferencë shtypi në Nju Delhi.