MENU
klinika

Pushimi i shefit të inteligjencës

Merkel ‘me shpatulla pas murit’. Po tani?!

19.09.2018 - 10:24

Kreu i agjencisë gjermane të inteligjencës humbi punën të martën pasi komentet e tij për dhunën ndaj migrantëve u bënë një “fushë beteje” midis Kancelares Angela Merkel dhe kritikëve të saj konservatorë.

Heqja e Hans-Georg Maassen është tronditja më e fundit politike që rezulton nga fluksi i më shumë se një milion refugjatëve në Gjermani që nga viti 2015. Kritikët kanë vënë në pikëpyetje nëse Maassen, i cili mori përgjegjësinë për agjencinë e spiunazhit BfV në vitin 2012, ishte ende i përshtatshëm për postin pas mënyrës sesi ai e trajtoi sulmin në Berlin në 2016 dhe kontaktet e tij me të djathtën ekstreme.

Vendimi i Maassen për të kundërshtuar hapur Merkelin në një intervistë me Bild këtë muaj duket se ka vulosur fatin e tij.

Seehofer Merkel

Vendimi i Qeverisë erdhi pas një zemërimi të përgjigjës së Maassen ndaj trazirave të së djathtës ekstreme në Chemnitz.“Gjuajtjet” anti-migrante u raportuan më 26 gusht pasi një gjerman u vra duke u grindur me emigrantë.Massen dyshonte se njerëzit që dukeshin si të huaj kishin qenë të kërcënuar, raporton BBC.

Partnerët e koalicionit Merkel, socialdemokratët e qendrës së majtë, kërkuan që ai të shkarkohej.

Për një nëpunës të lartë civil që të prek  publikisht në një çështje kaq të ndjeshme do të nënkuptonte një përfundim direkt  të karrierës, por shefi i Maassen, Ministri i Brendshëm Horst Seehofer, fillimisht mbështeti shefin e spiunazhit.

eorg Maaßen-Horst Seehofer

Seehofer, që nga viti 2015, ka qenë një nga kritikët më të ashpër Merkelit dhe vendimit të saj për të mbajtur kufijtë e Gjermanisë të hapur.

Në një deklaratë të shkurtër pas bisedimeve trepalëshe midis Merkel, Seehofer dhe kreu i Social Demokratëve, qeveria tha se Maassen do të zhvendoset në një punë të re brenda Ministrisë së Brendshme dhe do të zëvendësohet në agjencinë e spiunazhit.

55-vjeçari ka të ngjarë të ketë ende ndikim prapa skenave lidhur me çeshtjet e sigurisë së Gjermanisë.