MENU
klinika

Ligji për Teatrin

Protestë para Kuvendit/ Thirrje qytetarëve dhe opozitës

20.09.2018 - 10:51

Ndërkohë që sot Kuvendi duhet të votojë amendimet për teatrin, ambientalistë, artistë, aktivistë, dhe qytetarë të ndryshëm janë vendosur para Parlamentit në formë proteste për të kundërshtuar rivotimin e Ligjit për Teatrin.

Në protestë ishte dhe ambientalisti i njohur Sazan Guri i cili i bëri thirrje opozitës të mblidht për t’i thënë “jo” rivotimit të këtij ligji.

Gurit thotë se, kjo rezistencë për mbrojtjen e Teatrit nga shembja, është kauza më e luftuar që nga fillimi i demokracisë në vend.

kolana e librave

“Sot pas 8 muajve, 448 ditëve protestë rezistencë. Ku për herë të parë të Shqipërisë, artistë dhe shqiptarë kërkojnë të mbrojnë demokracinë dhe kushtetutën shqiptare. Po vidhet prona publike. Sot fillon një epokë e re, por e shtrembër për shqiptarin. Ne nuk do ti lejojmë të na vënë në gjumë siç bën me kuksianët. Doja ti bëjë thirrje opozitës, dhe të mblidhen për rrëzimin e ligjit. Prandaj, sot është dita e ndarje dhe ne do ta përforcojmë angazhimet tona. Ne nuk do të donin, që të përleshemi trup më trup”, tha ai.

Më tej, pjesë e thirrjes për qytetarët është bërë dhe regjizori Edmond Budina, i cili thotë se duhet të çohen qytetarët pasi Shqipëria ka marrë fund.

“Ngrihuni o njerëz se ka marrë fund Shqipëria. Me këta politikanë duhet ta kesh mendjen çdo ditë sepse ta fusin. Ndaj çohuni dhe mos flini”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN“Rastet në botë u dyfishuan gjatë 6 javëve të fundit”

OBSH: Për të thyer hallkat e transmetimit dhe zhdukjen e virusit, thelbësore…

Misteri i origjinës së Covid-19

‘Lindi nga bashkimi i dy viruseve’!

Flet doktori që hartoi strategjinë e suksesshme të Zelandës së Re

COVID-19/ Pse zgjodhëm eleminimin total?

"Harrojeni sigurinë e rreme ndaj virusit"

The Guardian: Pa u gjetur vaksina, do jetojmë në pandemi!