MENU
klinika

Ulen tensionet

Rinis ‘dashuria’ mes Gjermanisë dhe Arabisë Saudite

26.09.2018 - 12:30

Gjermania dhe Arabia Saudite ranë dakord të martën për të hyrë në një fazë të re të marrëdhënieve, pas një mosmarrëveshjeje diplomatike që kishte përkeqësuar raportet mes dy vendeve.

Krisja filloi në nëntorin e kaluar, kur ministri i jashtëm gjerman në atë kohë, Sigmar Gabriel, bëri disa komentet që u perceptuan nga disa si një sulm ndaj politikave gjithnjë e më bindëse saudite.

Riyad hodhi poshtë komentet e Gabriel si “të turpshme” dhe tërhoqi ambasadorin e saj nga Gjermania, ndërsa eksportet gjermane në Arabinë Saudite ranë 5 për qind në gjysmën e parë të vitit 2018.

Kancelarja gjermane Angela Merkel po përpiqet të lehtësojë tensionet, duke folur me princin e kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman në telefon.

“Në muajt e fundit, marrëdhëniet tona kanë dëshmuar një keqkuptim që qëndron në kontrast të thellë me lidhjet tona të forta dhe strategjike me Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe neve na vjen keq për këtë”, tha Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas së bashku me homologun e tij saudit Adel al- Jubeir, në Kombet e Bashkuara, ku liderët janë mbledhur për Asamblenë e Përgjithshme vjetore.

“Duhet të ishim treguar më të qartë në komunikimin dhe angazhimin tonë për të shmangur keqkuptime të tilla midis Gjermanisë dhe mbretërisë”, tha ai. Jubeir tha se ai mirëpriti deklaratën e Maas dhe e ftoi atë në mbretëri për të intensifikuar lidhjet e tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN