MENU
klinika

Përsëri sanksione

SHBA “dënon” Kinën për blerjen e armëve ruse

21.09.2018 - 11:36

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze për shkak të blerjes së avionëve ushtarakë rusë dhe raketave.

Ai thotë se blerjet e tilla bien ndesh me sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Moskën, të vendosura për shkak të veprimeve ruse në Ukrainë dhe ndërhyrjes së dyshuar në politikën amerikane.

Kina kohët e fundit bleu 10 avionë luftarak Sukhoi Su-35 ruse dhe raketa S-400. Pekini nuk u bashkua me sanksionet e vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë që nga viti 2014.

Forcat e saj morën pjesë në lojërat gjigante të luftës ruse të mbajtura më parë këtë muaj.

Marrëdhëniet midis SHBA dhe Rusisë u përkeqësuan me shpejtësi pasi Moska aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014.Ndërhyrja e supozuar e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe përfshirja ushtarake në luftën civile në vazhdim të Sirisë, rriti tensionet.

Departamenti i Zhvillimit të Pajisjeve të Kinës (EDD) dhe kreu i saj, Li Shangfu, janë sanksionuar për përfundimin e “transaksioneve të rëndësishme” me eksportuesin e armëve shtetërore të Rusisë, Rosoboronexport.EDD dhe Z. Li janë shtuar në Listën e Personave të Bllokuar, që do të thotë se çdo pasuri që mbajnë në SHBA është e ngrirë dhe amerikanët “përgjithësisht janë të ndaluar” të bëjnë biznes me ta.

Për më tepër, EDD i është mohuar licenca e eksportit dhe është përjashtuar nga sistemi financiar amerikan.

Uashingtoni gjithashtu renditi në listën e zezë 33 persona dhe subjekte të tjera të lidhura me ushtrinë dhe inteligjencën ruse.

Kundërshtarët e Amerikës kundër akteve të sanksioneve (Caatsa) u miratuan në vitin 2017 për të siguruar administratën Trump me mjetet e nevojshme për të kërcënuar Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut me sanksione ekonomike dhe politike.

“Synimi përfundimtar i këtyre sanksioneve është Rusia,” u tha një gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës.

Një politikan në Moskë tha se sanksionet amerikane nuk do të kishin ndikim në shitjen e avionëve dhe raketave të saj.

Franz Klintsevich, një anëtar rus i parlamentit, nga agjensia e lajmeve Interfax të Rusisë tha “Posedimi i kësaj pajisjeje ushtarake është shumë i rëndësishëm për Kinën,”.

Azia është tregu më i rëndësishëm i huaj për prodhuesit e armëve ruse, që thuhet se përbëjnë 70% të eksporteve të tyre që nga viti 2000.

India, Kina dhe Vietnami janë burimet kryesore të kërkesës për armë ruse në rajon, sipas një raporti të kohëve të fundit të Chatham House.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa çështje ende të pambyllura

Çfarë e pengon marrëdhënien Francë-Rusi?