MENU
klinika

Një luftë e heshtur vazhdon...

Ukrainë-Rusi/ ‘Divorci gjeopolitik i shekullit’

24.09.2018 - 13:11

Kur erdhën për herë të parë në universitet në Lviv, studentët ukrainas që vinin nga Donetsk flisnin me zë të lartë rusisht. Ata nuk dëshironin të flisnin gjuhën ukrainase, siç bënin shumica e banorëve të atij qyteti, ata nuk dëshironin të integroheshin. Lviv është një qytet në Ukrainën perëndimore, pranë kufirit polak. Ndërsa Donetsk, qindra milje në lindje, është edhe sot i pushtuar nga “separatistët” e mbështetur nga Rusia që nga pushtimi rus në vitin 2014. Studentët e rinj ishin “persona të zhvendosur brenda vendit” , pra refugjatë në vendin e tyre.

Por viti i dytë ishte ndryshe. Deri në vitin e tretë, studentët nga Ukraina perëndimore dhe studentët nga Ukraina lindore ishin pothuajse të padallueshëm. Kanë kaluar katër vjet që nga pushtimi dhe 1.5 milionë ukrainasit e zhvendosur nga lufta po e përballojnë më mirë sesa mund të pritej situatën.

Integrimi i refugjatëve Donetsk në shkolla dhe komunitete në pjesët qendrore dhe perëndimore të vendit është gjithashtu pjesë e një historie më të gjerë: integrimi i ukrainasve.

Edhe pse nuk është më në hapat e para, lufta ruse-ukrainase vazhdon.

Një nga udhëheqësit separatistë të mbështetur nga Rusia u vra në një sulm me bombë në gusht. Vrasje ndodhinshpesh, dhe ushtarë në të dy anët vdesin pothuajse çdo javë. Ka patur më shumë se 10,000 viktima që nga viti 2014.

Një raport i Këshillit Atlantik ka quajtur konfliktin “divorci gjeopolitik i shekullit”: ndarja e dy vendeve që kanë qenë pjesë e së njëjtës perandori ndër shekuj.

Tregtia midis Ukrainës dhe Rusisë, ekonomitë e të cilave janë ndërthurur që nga mesjeta, është zhytur, e zëvendësuar në Ukrainë nga tregtia me Evropën dhe pjesën tjetër të botës. India, jo Rusia, tani është blerësi më i madh i ushqimit ukrainas. Lidhjet fetare të lashta midis dy vendeve po shkëputen totalisht: Kisha Ortodokse e Ukrainës tani është ndarë zyrtarisht nga Moska.

Ndikimi kulturor rus, dikur i plotfuqishëm, po zhduket, pjesërisht falë vendimeve zyrtare.

Stacioneve të radios në Ukrainë, u kërkohet të luajnë një përqindje të caktuar të këngëve ruse dhe shumë stacione televizive shtetërore ruse janë të ndaluara me arsyetimin se ata përmbajnë propagandë lufte.

Disa duan të shkojnë edhe më tej: Legjislatura rajonale në Lviv javën e kaluar deklaroi se donte të ndalonte të gjithë librat dhe muzikën ruse, një masë që askush në këtë vend të thellë dygjuhësor nuk do të jetë në gjendje të zbatojë.

Këto masa të vogla dhe diskriminuese janë shprehje e frustrimit me një luftë që nuk përfundon.

Shumë ankohen se lufta u jep politikanëve ukrainas një justifikim për të mos bërë reformat radikale ekonomike dhe ligjore që vendi ende ka nevojë.

Është ironike që pushtimi rus, që fillimisht kishte për qëllim ndëshkimin e qeverisë së orientuar nga perëndimi, e ka shtyrë vendin në një drejtim shumë të ndryshëm.

Ndërhyrja e Putinit në Ukrainë e ka bërë një vend fqinj dikur miqësor të shndërrohet në armik. Përpjekjet e tij për të bashkuar “popujt rusishtfolës” në një bllok euroaziatik bënë që mijëra njerëz të ndalonin të flisnin rusisht.

Dhe, sigurisht, ndërhyrja e tij në zgjedhjet e SHBA ka prodhuar më shumë paranojë rreth Rusisë në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë kundërshtim ndaj saj, sesa kemi parë në gjysmë shekulli.

Ukraina është një shembull se si dhuna mund të ketë pasoja të papritura , dhe sesi një fitore afatshkurtër mund të çojë në një humbje afatgjatë.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa çështje ende të pambyllura

Çfarë e pengon marrëdhënien Francë-Rusi?

Analizë nga Project Syndicate

Ëndrrat mesjetare të Putinit…