MENU
klinika

US Open

Williams sulmon gjyqtarin, triumfon japonezja

09.09.2018 - 11:30

Për herë të parë në US Open ka një fituese japoneze. Naomi Osaka ka fituar në Neë York City, duke u bërë japonezja e parë që fiton në një turne Grand-Slam. Pikërisht ndaj një prej tenisteve më të mira të historisë Serena Williams.

Osaka fitoi 6:2, 6:4, por jehona e triumfit të saj është zbehur nga një skandal, teksa Serena një moment të lojës sulmon trajnerin portugez Carlos Ramos. Amerikania doli komplet nga vetvetja gjatë ndeshjes, pasi arbitri e paralajmëron për udhëzime nga trajneri i saj.

osaka dhe williams
osaka dhe williams

Trajneri Patrick Mouratoglu thuhet t’i ketë dhënë udhëzime nga tribuna. Serena i është afruar me nerva, duke i thënë: “Unë nuk bëj me hile, për të fituar. Më mirë e di që humbas!”

E gjithë arena e duartroket dhe ajo madje, arbitri i kërkon falje. Por nuk mbaroi me aq, gjatë pushimit të ndeshjes, ajo i është afruar përsëri, duke i thënë: “Nuk do të bëja kurrë gjëra të tilla, sinqerisht!”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN