MENU
klinika

Kuriozitet!

7 filma horror që janë bazuar në ngjarje reale!

16.10.2018 - 19:57

Për të gjithë të apasionuarit e filmave, duke qenë se sot është e marta e filmave horror, po iu japim 7 nga filmat më të frikshëm të cilët janë bazuar në ngjarje reale.  

Jaws (1975) Gryka

Peter Benchley, i cili shkroi romanin e vitit 1974 Jaws, e mori idenë nga një histori peshkaqenësh vrasës, pasi kishte marrë një varkë me një peshkatar me emrin Frank “Monster Man” Mundus.

Libri u frymëzua pjesërisht nga vera e vitit 1916, kur një peshkaqen i madh i bardhë që fshihej në ujërat jashtë bregut të Jersey vrau pesë notarë të pafat.

Psycho (1960) Psikopati

Kur një sherif vizitoi fermën e Wisconsin të Ed Gein në vitin 1957, ai priste të gjente një të dyshuar për grabitje.

Në vend të kësaj, ai u gjend në një shtëpi të vërtetë tmerri: ai pa një tas të bërë nga një kafkë njerëzore dhe një karrige, llambë dhe një kostum të bërë nga lëkura.

Pas arrestimit të Gein, hetuesit zbuluan mbetjet e 10 grave në fermën e tij. Gein e kaloi në një institucion mendor pjesën tjetër të jetës së tij. Në vitin 1959, autori Robert Bloch e përdori Gein si model për Norman Bates në romanin e tij Psycho dhe pastaj Alfred Hitchcock e shndërroi atë në një film.

A nightmare on Elm Street (1984) Një natë tmerri në rrugën Elm

Regjisori-shkrimtari Wes Craven u frymëzua nga një histori në L.A. Times rreth tre emigrantëve që vdiqën në gjumë.

Familja iu lut që ai të flinte, por ai këmbënguli që të këqijat e tij ishin të ndryshme nga çdo gjë që ai kishte përjetuar ndonjëherë dhe ishte i tmerruar që do të vdiste nëse do të flinte. Kur ai më në fund bie në gjumë, vdes.

The conjuring (2013-2016)

Në vitin 1952, Ed Warren, një “demonolog” dhe bashkëshortja e tij Lorraine, themeluan Shoqatën e Anglisë së Re për Hulumtime Psikike.

Njëzet vjet më vonë, Warrens-at filluan të hetojnë shtëpinë e familjes Lutz në Long Island, Nju Jork, ku kishin ndodhur gjashtë vrasje.

Ky rast frymëzoi ekskluzivitetin e Amityville Horror. Hetimi i Warrens për ngjarje të ngjashme shpirtërore që përfshinin shtëpinë e familjes Perron në vitin 1971 u bë The Conjuring. Dhe filmi Annabelle erdhi nga një rast i “kukullës së përhumbur” që Warrens hetoi në vitin 1970.

The Texas chainsaw massacre (1974) Masakra e Teksasit

Masakra e Teksasit bazohet nga vrasësi Ed Gein.

Ai ishte aktiv nga viti 1954 deri më 1957 dhe, ngjashëm me Leatherface, ai mbante karkaleca dhe fytyrat e viktimave të tij.

Dallimi kryesor: Gein përdorte një armë për të vrarë viktimat e tij, jo një sharrë elektrike me zinxhir. Por prodhuesit e filmit dëshironin të bënin një tregim më shumë emocionues.

The girl next door (2007) Vajza në dhomën ngjitur

Ky film tregon historinë e dy vajzave adoleshente që ishin jetime, sepse i kishin vdekur prindërit. Ato shkojnë për të jetuar me tezen e tyre dhe ajo i mban ato rob, i rreh dhe i torturon derisa ato vdesin. Kjo bazohet në historinë e jetës reale të Sylvia Likens.

Prindërit e saj e lanë atë me një mik të familjes ndërsa ata shkuan në punë. Ngjashëm me ngjarjet në film, miku i familjes e terrorizoi Sylvia-n dhe më në fund e vrau.

The hills have eyes (1977) Kodrat kanë sy

Filmi “Kodrat kanë sy” është i bazuar nga një skocez, Swaney Bean. Bean kishte gjithsej 14 fëmijë (shumë prej tyre ishin produkte të inçestit). E gjithë familja jetonte në shpella dhe ishin kanibalë, duke vrarë mbi 1.000 njerëz.

Filmi përshkruan një familje të bllokuar në një shkretëtirë të viktimizuar nga kanibalët, të ngjashëm me familjen Bean.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN