MENU
klinika

Zgjidhja e ngërçit

A ishte ideja e Vuçiç korrigjimi i kufijve me Kosovën?

11.10.2018 - 20:35

Aleksandar Vuçiç theksoi se ideja e tij për korrigjimin e kufijve dhe zgjidhjen e ngërçit me Kosovën është më e mira për të ardhmen e Serbisë, por kjo ide ka hasur në kundërshtim të përgjithshëm nga opozita dhe populli serb.

Kreu i Shtetit serb u shfaq i gatshëm për një zgjidhje kompromisi, duke shtuar megjithatë se një e tillë nuk po duket në horizont.

Përgjegjësinë për këtë çështje faktikisht presidenti serb, Vuçiç, ia ka lënë popullit serb, duke treguar se nuk mund ta ndryshojë vullnetin e tij.

Kam parë kundërshtim të përgjithshëm të publikut për atë që mendova të ofroja. Për mua, kjo situate është goxha e vështire sepse mendoja qe ideja ime ishte me e mira për Serbinë, por kjo do te shihet vetëm në 15-20 vjetët e ardhshme. Duhet të pajtoheni me vullnetin e popullit, por njerëzit duhet të kujtojnë se unë isha për zgjidhje tjetër”, tha Vuçiç.

Aleksandar-Vucic-konica.al

Kam konstatuar se populli praktikisht po thotë se e tërë Kosova duhet të mbetet kështu, se duhet t’i kemi kufijtë në Jarinë e Bërnjak, e nëse populli thotë kështu, unë nuk mund t’i kundërvihem; dëshira e qytetareve duhet respektuar”, ka shtuar Vuçiç.

Presidenti serb gjithashtu deklaroi se nuk ishte aspak i kënaqur me deklaratën e anëtarit të Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Zhelko Komshiç, se Kosova për të është shtet i pavarur, por nuk komentoi me gjate sepse siç tha, Beogradi dëshiron bashkëpunim të mirë me ketë vend dhe me të tre anëtarët e ri të porsazgjedhur të Presidencës boshnjake.

Ja kush do të vizitojë së shpejti Kosovën

Albin Kurti takon ambasadorin Italian, Orlando

Hezitojnë të vizitojnë bregdetin shqiptar për herë të parë, por...

Serbët kërkojnë Shqipërinë për pushime: Rritet interesimi…

Ndalimi i mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

Rezoluta e Parlamentit të Malit të Zi, reagon presidenti serb