MENU
klinika

Reagimi i mazhorancës

Arrestimi i Çukos/ Rama: Jemi në krah të drejtësisë

21.10.2018 - 18:50

Policia e Shtetit arrestoi ditën e sotme për krrupsion pasiv, ish-drejtorin e burgjeve dhe njëkohësisht ish-deputetin socialist Arben Çukon.

Pas këtij lajmi ka reaguar dhe mazhoranca.

Kryeministri, Edi Rama, shpreh keqardhje për arrestimin e Çukos por shton se për mazhorancën nuk ka dy qëndrime në raport me ligjin.

rama-arrestimi i cukos-knica.al
rama-arrestimi i cukos-knica.al

” Keqardhje për A.Çukon po për ne s’ka dy qëndrime në raport me ligjin,ka vetëm një; s’ka dy qasje në raport me drejtësinë, ka vetëm një; s’ka dy fytyra në raport me qytetarët, ka vetëm një! Ne s’jemi e kurrë s’do jemi njësoj si të tjerët. Ne gjithnjë kemi vetëm një krah: Drejtesine!”, shkruan Rama në një postim në Twitter.

Nga ana tjetër dhe ministria e Drejtësisë përshëndet arrestimin nga policia të ish-Drejtorit të Përgjithshëm të burgjeve Arben Çuko.

Në një njoftim për mediat, Ministrja Etilda Gjonaj thotë se “në cilësinë e Ministres së Drejtësisë, në datën 3.09.2018 i kam propozuar Kryeministrit shkarkimin e drejtorit të përgjithshëm të burgjeve, Arben Çuko”.

Gjonaj thekson se shkarkimi i tij imediat për keqmenaxhim të patolerueshëm dhe dyshime të forta për korrupsion, ka çuar në një hetim të thelluar administrativ.

etilda_gjonaj konica.al
etilda_gjonaj konica.al

“Në cilësinë gjithashtu edhe të Koordinatores Kombëtare të Task-Forcës Antikorrupsion i kam dërguar prokurorisë të gjitha materialet e konstatuara nga auditimi i brendshëm si shkelje të kryera në Drejtorinë e përgjithshme të burgjeve” shton Gjonaj.

Ministrja thotë se përshëndet dhe mbështet prokurorinë në zbardhjen deri në fund të veprimeve të ish-Drejtorit dhe shpreh edhe njëherë vullnetin e hekurt të qeverisë shqiptare për të luftuar korrupsionin pa bërë dallime të asnjë natyre.

“Vija e sjelljes së kësaj qeverie ndaj korrupsionit është e qartë: Çdokush që shkel ligjin ka punë me drejtësinë. Pa dallim ngjyre, përkatësie politike apo ideje të gjithë janë të barabartë përpara ligjit dhe do të përgjigjen po njësoj përpara tij”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN