MENU
klinika

Zgjedhjet në Brazil

Bolsonaro zgjidhet president, fiton ekstremi i djathtë

29.10.2018 - 11:02

Kandidati i shumëpërfolur Jair Bolsonaro, që ka premtuar se do të ndryshojë fatin e Brazilit, është zgjedhur presidenti i ri i vendit më të madh të Amerikës Latine.

Pas një fushate të tensionuar dhe jashtëzakonisht të polarizuar, ai u zgjodh me rreth 55% të votave, kundrejt 44,87% për kundërshtarin e tij të majtë, Fernando Haddad.

Ne nuk mund të vazhdojmë të flirtojmë me socializmin, komunizmin, populizmin e majtë”, theksoi ai gjatë fjalimit të parë si president i zgjedhur, në një mandat katërvjeçar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN