MENU
klinika

Maqedoni

DASH përshëndet votimin për ndryshimet kushtetuese

21.10.2018 - 10:39

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndetën vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për aderim në ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës.

Sipas zëdhënëses së Departamentit të Shtetit Amerikan (DASH), Heather Nauert, “Shtetet e Bashkuara besojnë se Marrëveshja e Prespës është një mundësi historike për të forcuar stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”.

Të shtunën në mbrëmje në Kuvendi i Maqedonisë me 80 vota për dhe 39 kundër, ka miratuar propozimin e Qeverisë për ndryshime kushtetuese. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përmbledhja ditore e rajonit

Maqedonia së shpejti me emrin e ri


“Të bëhet një traktat i paqes Kosovë - Serbi”

Sinjalet për sulme në Veri, ministri Maqendonci ngre alarmin

"Të shqetësuar për përdorimin e termit “maqedonas verior”!"

Censi/ Reagon ashpër Shkupi: Të dhënat për minoritetin etnik s’janë të sakta!

“Nuk ka minoritet bullgar, të ribëhet regjistrimi“

Maqedonasit, kundër censit në Shqipëri