MENU
klinika

Ç'duhet të bëni...

Dhimbje të padurueshme në qafë? Shkaktohet nga…

08.10.2018 - 21:52

Ju ka shkuar në mendje se qafa është pjesa e trupit që përdorim më shumë gjatë ditës…

Çdo herë që udhëtojmë, ecim, punojmë, bisedojmë me të tjerët, madje edhe kur flemë qafa jonë është gati vazhdimisht në lëvizje. Por, ne asnjëherë nuk e vëmë re një gjë të tillë. Vetëm kur qafa na dhemb atëherë ne kthejmë vëmendjen drejt saj.

Çështja se pse përjeton dhimbje të qafës mund të ketë shumë përgjigje.

Mund të jetë mënyra se si uleni në punë, si flini, ose degjenerimi natyror i plakjes. Ne kemi grumbulluar disa nga shkaqet më të shpeshta të dhimbjes së qafës, së bashku me trajtimet që mund të ofrojnë lehtësim dhimbje kur keni nevojë më së shumti.

Fjetja në pozicione të çuditshme

Në një kohë apo në tjetrën, gati të gjithë kanë rënë në gjumë në një pozicion të pakëndshëm. Lëvizjet dhe zhvendosja që bëjmë gjatë gjumit për shembull na shkakton dhimbje.

Nëse jeni në një aeroplan, në makinë, ose në shtratin tuaj, kur bini në gjumë në një pozicion që bezdis dhe lodh qafën tuaj, atëherë ju mund të zgjoheni në mënyrë të pakëndshme dhe të keni dhimbje. Lajmi i mirë është se ky shkak i dhimbjes së qafës zakonisht nuk është shumë serioz.

Prandaj ka pozicione të mira dhe të këqija për qafën tuaj. Një nga më të këqijat është duke fjetur barkas. Kur fle në këtë mënyrë, koka juaj duhet të rrotullohet në anën tjetër për t’iu lejuar të merrni frymë.

Kjo shton presion shtesë mbi qafën dhe shpatullat tuaja dhe mund të çojë në mpirje te nervave.

Ju nuk mund të jeni në gjendje të bëni ndonjë gjë për pozicionin që përfundoni gjatë gjumit, por mund ta filloni mbrëmjen tuaj në një pozicion më të shëndetshëm për gjumin.

Nëse trupi juaj është i rehatshëm në këtë pozicion, mund të keni më pak gjasa që të lëvizni në një pozitë të pakëndshme në mes të natës.

Shkoni në ndonjë stacion autobusi ose në ndonjë dhomë pritjeje në Amerikë dhe do të shihni sesi njerëzit qëndrojnë me supet e ulura përpara, qafën poshtë dhe të ngulitur në telefonat e tyre.

Ndoshta shkaku i fundit i dhimbjes së qafës është një lëndim i përsëritshëm i tendosjes që mund të shtojë stres dhe dhimbje në shpatullat tuaja, në pjesën e poshtme të shpinës dhe në qafën tuaj. Ky shkak i dhimbjes së qafës është i pazakontë sepse prek më shumë të rinjtë se sa të moshuarit.

Ndërsa telefoni juaj bëhet fajtor për këtë sëmundje, nuk është i vetmi. Çdoherë që kaloni periudha të gjata të përkulura, qoftë në telefon, në kompjuterin tuaj, ose në një tavolinë pune, ju jeni përballë të njëjtit rrezik.

Nëse luani sport, herët a vonë do të përfundoni në një pengesë.

Ky është termi zhargon për dhimbjen e rrëzimeve në sport, pothuajse si një rrufe në qiell mund të përjetosh dhimbje kur goditesh në nervat e shpatullave apo qafës. Këto zakonisht largohen pas disa momenteve, por nganjëherë zgjasin për ditë.

Nëse jeni goditur ndonjëherë nga prapa nga një makinë tjetër, ju mund të ndjeni një si goditje me kamzhik e cila është shkaktuar nga forca e goditjes dhe është më së shpeshti rezultat i aksidenteve me makinë.

Ato përfshijnë dhimbjen e qafës dhe ngurtësinë, dhimbjen e shpatullave, krahut si dhe spazma në shpatullat tuaja. Ju gjithashtu mund të përjetoni dhimbje koke dhe disa përjetojnë humbje të kujtesës, marramendje, lodhje dhe simptoma të tjera.

Disqet e rrëshqitura ose hernia që quhet ndryshe, në shpinën tuaj, janë një shkak i zakonshëm i dhimbjes së qafës.

Të ashtuquajturat disqe të herniuara ndodhin kur disqet midis vertebrave të qafës rrëshqasin dhe kjo vendos presionin mbi nervat tuaja kurrizore, të cilat janë shumë të ndjeshme edhe ndaj presionit më të lehtë. 

Nëse disku që ka rrëshqitur është pjesë e qafës tuaj, ajo mund të çojë në dhimbje, dobësi dhe mpirje të qafës apo krahëve tuaj. Ju mund ta përjetoni këtë si një dhimbje që djeg.

Stenoza kurrizore i referohet një ngushtimi në shtyllën kurrizore që dëmton nervat që dalin aty.

Kur kjo ndodh në qafën tuaj, quhet stenoza e qafës. Me moshën, rritet rreziku juaj për zhvillimin e stenozës kurrizore; plakja mund të shkaktojë nxitje të eshtrave që ngushtojnë shtyllën kurrizore.

Vetëm rrallë njerëzit nën moshën 50 vjeç e përjetojnë këtë gjendje dhe kur e bëjnë këtë, zakonisht është rezultat i një lëndimi. Kur keni dhimbje në qafë, është më së shpeshti për shkak të degjenerimit në shpinën tuaj.

Stenoza është një nga pasojat më serioze. Dhimbja e qafës është vetëm një nga simptomat. Ju gjithashtu mund të vëreni se këmbët tuaja janë të dobëta dhe ju mund të humbni kontrollin e lëvizjes së tyre, duke e bërë të vështirë ecjen.

Ju mund të vëreni se krahët ose këmbët tuaja fillojnë të mpihen.

Tumoret kurrizore prekin rreth 10,000 amerikanë çdo vit. Ato mund të formohen në qafë ose kudo tjetër në shpinë.

Këto tumore mund të jenë kancerogjene ose beninje, por madje edhe tumoret jo-kanceroze mund të paraqesin rreziqe serioze për shëndetin ndërsa shtypin nervat e shtyllës kurrizore. Në shumë raste, tumoret kurrizore fillojnë diku tjetër në trup dhe përhapen në shpinë.

Shumica e njerëzve përjetojnë disa degjenerime të palcës kurrizore nëse jetojnë mjaftueshëm.

Deri në kohën që arrijmë 35 vjeç, 30% prej nesh kanë një sasi të degjenerimit të disqeve. Nga mosha 60 vjeç, nëntë nga 10 njerëz tregojnë shenja të degjenerimit.

Disqet degjeneruese nuk janë domosdoshmërisht të dhimbshme, në këtë rast sëmundja quhet thjesht “degjenerim i disqeve.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN