MENU
klinika

Hulumtuesit sjellin risi

Diçka më shumë për Aloe Vera

15.10.2018 - 17:14

Xheli nga Aloe Vera është i njohur gjerësisht për të lehtësuar djegien nga dielli dhe për të ndihmuar në shërimin e plagëve.

Por a e dini se bima juaj e preferuar në vazo mund të përdoret për shumë më tepër sesa lehtësimi nga djegja nga dielli apo si dekor në shtëpi?

Përdorimi i Aloe Verës ka një histori të gjatë të përdorimit për qëllime mjekësore, që datojnë nga Egjipti i lashtë. Bimë është vendas në Afrikën e Veriut, Evropën Jugore dhe Ishujt Kanarie.

Sot, Aloe vera rritet në klimat tropikale në mbarë botën. Nga heqja e urthit në potencialisht ngadalësimin e përhapjes së kancerit të gjirit, hulumtuesit po fillojnë të hapin përfitimet e kësaj bime universale dhe nënprodukteve të shumta të saj.

Ndihmon për të lehtësuar urthin

Sëmundja e refluksit gastroesofageal është një çrregullim i tretjes që shpesh shkakton urth. Një studim i vitit 2010 sugjeroi se konsumimi i xhelit te Aloes në orën e ngrënies mund të zvogëlonte ashpërsinë e refluksit.

Gjithashtu mund të lehtësojë probleme të tjera të lidhura me tretjen. Toksiciteti i ulët i bimës e bën atë një ilaç të sigurt dhe të butë për urth.

Një alternativë për të ruajtur shëndetin e gojës

Në një studim të vitit 2014 të botuar në Gazetën e Shkencave të Shëndetit, ekspertet gjetën se ekstrakti i Aloe Veras është një alternativë e sigurt dhe efektive për shpëlarjen e gojës dhe për ruajtjen e higjienës së saj. Përbërësit natyralë të bimëve përfshijnë një dozë të shëndetshme të vitaminës C.

Ajo gjithashtu mund të sigurojë lehtësim nëse keni gjakderdhje ose mishrat e fryrë.

Ulje e sheqerit tuaj në gjak

Ngrënia e dy lugëve në ditë me lëng nga Aloe Vera mund të bëjë që nivelet e sheqerit në gjak të bien në njerëz me diabet tip 2, sipas një studimi në Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy dhe Phytopharmacy. Kjo mund të nënkuptojë që Aloe Vera mund të ketë një të ardhme në trajtimin e diabetit.

Këto rezultate u konfirmuan nga një tjetër studim i botuar në Phytotherapy Research që përdorte ekstrakt të pulpës.

Por njerëzit me diabet, të cilët marrin ilaçe të uljes së glukozës, duhet të tregojnë kujdes kur konsumojnë Aloe Vera. Lëng së bashku me ilaçet e diabetit ndoshta mund të ulni sasinë tuaj të glukozës në nivele të rrezikshme.

Një laksativ natyral

Aloe Vera konsiderohet si një laksativ natyral.

Nëse keni sëmundje Crohn, kolit ose hemorroide ju nuk duhet të konsumoni Aloe Vera. Mund të shkaktojë dhimbje të rënda abdominale dhe diarre. Ju duhet të ndaloni marrjen e Aloe Vera nëse jeni duke marrë medikamente të tjera. Kjo mund të ulë aftësinë e trupit tuaj për të thithur barnat.

Potenciale për të luftuar kancerin e gjirit

Një studim i ri i botuar në Mjekësinë Plotësuese dhe Alternative të Bazuar në Evidence, shikonte vetitë terapeutike të emoidit Aloe, një kompleks në gjethet e bimës.

Autorët sugjerojnë se kjo bimë zotëron aftësi në ngadalësimin e rritjes së kancerit të gjirit. Sidoqoftë, nevojiten më shumë studime për të çuar më tej këtë teori.

Përkujdesje lëkure

Ju mund të përdorni Aloe Vera për të mbajtur lëkurën tuaj të pastër dhe të hidratuar. Kjo mund të ndodhë sepse bima lulëzon në klimë të thatë dhe të paqëndrueshme.

Për të mbijetuar në kushtet e vështira, gjethet e bimëve ruajnë ujë. Këto gjethe me dendësi të ujit, të kombinuara me përbërës të posaçëm të bimëve të quajtur karbohidratet komplekse, e bëjnë atë një hidratues shumë të mirë për lëkurën, efektiv dhe qetesues të dhimbjeve.