MENU
klinika

Kriza politike

Dorëheqja e Kotzias/ Shkak fondet për mediat shqiptare?

19.10.2018 - 15:33

Pas largimit të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, pas sherrit në kabinet me ministrin e Mbrojtjes Kamenos, mediat greke shkruajnë lidhur me një abuzim në përdorimin e të ashtuquajturit fondi sekret i ministrisë së Jashtme të shtetit fqinj.

Një debat te madh politik kane shkaktuar fondet sekretet te ministrisë së Jashtme, të cilën opozita e ka lidhur me dorëzimin e papritur te postit nga ana e Nikos Kotzias, shkruajne mediat greke.

Mediat greke, i referohet nje dosjeje te hapur me daten 10 tetor, e cila thuhet se permbante tre kode, për një fond prej 1 milion eurosh, shume e shpenzuar per financime dhe ndihma te dhena per media ne Shqiperi dhe ne Maqedoni.

“Kodi i parë ishte për para që iu dhanë mediave në Shqipëri, i dytë për media në Shkup dhe i treti për mbështetjen e kishave ortodokse. Sqarimi që u dha për dy kodet e para, ishte se janë përdorur me qëllim që të publikohen shkrime pozitive për Greqinë dhe të lobohet me gazetarë e drejtues mediash në dy vendet fqinje në dobi të interesave të Greqisë”- shkruajne mediat greke.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shkak Tirana dhe Shkupi

Tsipras merr detyrën e Kotziasit


Tjetër tërheqje nga balotazhet e ‘Primareve’

Kush është kandidati i Berishës për Sarandën

"E vetmja diplomate në histori që ka dëmtuar marrëdhëniet Shqipëri – SHBA"

Yuri Kim largohet nga Shqipëria, komenti i Berishës

"Gerti Shehu është përdorur nga Ardi Veliu si informator..."

Grushtet në protestë/ Berisha: E kam falur kamikazin pa eksploziv të Edi Ramës

Sulmoi Berishën në protestën e 6 dhjetorit

Arrest me burg për 31-vjeçarin Gert Shehu

Drejtoria detare del me paralajmërim

Përkeqësohen kushtet e motit në orët në vijim