MENU
klinika

Ngjarja në Bularat

Idrizi: Varrezat greke janë vend konflikti

29.10.2018 - 13:54

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka reaguar sërish sot për ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në Bularat.

Në një dalje për mediat Idrizi u shpreh se për shume arsye por dhe që të parandaloheshin ngjarje të tilla PDIU e kemi kundërshtuar ngritjen e Varrezave të Ushtarëve Grekë që erdhën si pushtues në teritorin e Shqipërisë .

“Ngritja e këtyre varrezave dhe dhenia e Statusit te Varrezave Historike dhe shndërrimi i tyre në vend Pelegrinazhi cdo vit, kanë gjallëruar qarqet ekstremiste Greke të Vorio Epirit si në rastin e djeshëm, por dhe tëe patrioteve shqiptar të cilëve u hiqet e drejta e protestës dhe ndalohen nga policia “ u shpreh Idrizi, ndërsa theksoi se marrëveshja për toponimet, ligji për minoritetet por edhe ngritja e varrezave greke u bë në mungesë të plotë të reciprocitetit mes dy vende.

Shpetim-idrizi konica.al
 

Festa e Greqisë mund të festohet në Greqi e jo me ekstremiste të importuar në varre imagjinare ushtarësh pushtues greke dhe që lëvizin të lirë duke rrezikuar integritetin tonë” vijoi më tej kreu i PDIU.

kolana e librave

Referuar 35 vjecarit të vrarë nga RENEA, Idrizi u shpreh se ky është rasti për të ngritur alarmin prr Institucionet e sigurisë Kombetare , se si është e mundur që persona tëtillë që në profilet e tyre e tregojnë hapur që jane ushtarë të Vorio – Epirit nuk ndalohen. Ndërsa iu drejtua më dy pyetje Ministrisë së Brendshme dhe SHISH-it.

A janë ndaluar me datë 25 Tetor nga policia e Shtetit në pikën e Kakavijës antarët e bandës së Vorio – Epirit shtetasit Grek Mondis Kokalias dhe Theodhoros Asvestopulos për 4 orë ?

A janë liruar më pas këta shtetas me ndërhyrjen e Konsullit Grek të Gjirokastrës ?

“Domosdoshmëri përmbysja e regjimit”

Berisha ‘hap’ arkivat: Ja gabimi historik i PD-së

Diskutim për reformën në drejtësi

Ambasadori gjerman takon kryeprokurorin Çela

"S’kam lejuar që interesat publike të nëpërkemben..."

Dorëhiqet si kreu i AKEP, flet Ilir Zela