MENU
klinika

Sot, 51 vjeçe

Julia Roberts, ylli i Hollywood-it!

28.10.2018 - 11:39

Julia Fiona Roberts e lindur më 28 tetor 1967 është një aktore dhe producente amerikane. Ajo u bë një yll i Hollivudit pasi kryesoi komedinë romantike Pretty Woman (1990), e cila mblodhi 464 milionë dollarë në mbarë botën.

Ajo ka fituar tre çmime Golden Globe (nga tetë nominime) dhe është nominuar për katër Academy Awards, duke fituar çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për performancën e saj në Erin Brockovich (2000).

Filmat e saj përmes biletave kanë sjellë kolektivisht në arkëtime më shumë se 2.8 miliardë dollarë, duke e bërë atë një nga aktoret më të suksesshme sa i përket fitimeve.

Filmat e saj më të suksesshëm përfshijnë Mystic Pizza (1988), Steel Magnolias (1989), Pretty Woman (1990), Sleeping with the Enemy (1991), The Pelican Brief (1993), My Best Friend Wedding (1997), Notting Hill (2010), Eat Pray Love (2010), Money Monster (2016) dhe Wonder (2017), Runaway Bride (1999), Ocean’s Eleven (2001), Ocean’s Twelve (2004), Charlie Wilson’s War.

 

Roberts ishte aktorja më e paguar në botë gjatë shumicës së viteve 1990 dhe në gjysmën e parë të viteve 2000. Tarifa e saj për Pretty Woman e vitit 1990 ishte 300,000 dollarë; në vitin 2003, asaj iu pagua 25 milionë dollarë për rolin e saj në Mona Lisa Smile (2003).

Që nga viti 2007 vlera neto e Roberts vlerësohet të jetë 140 milionë dollarë. Ajo është emëruar si gruaja më e bukur në botë nga ‘People’ një rekord prej pesë herësh.

Roberts ka pasur marrëdhënie romantike me aktorët Jason Patric, Liam Neelson, Kiefer Sutherland, Dylan McDermott dhe Matthew Perry. Ajo u angazhua shkurtimisht në Sutherland; ata u ndanë tri ditë para dasmës së planifikuar më 11 qershor 1991.

Më 25 qershor 1993, ajo u martua me këngëtarin Lyle Lovett; dasma u zhvillua në Kishën Shën James Luterane në Marion, Indiana. Ata u ndanë në mars 1995 dhe u divorcuan më pas.

Roberts dhe burri i saj kameraman Daniel Moder, u takuan në grupin e filmit ‘The Mexican’ në vitin 2000, ndërsa ajo ishte ende duke dalë me Bratt.

Në atë kohë, Moder ishte i martuar me Vera Steimberg. Ai u divorcua pak më shumë se një vit më vonë, dhe pasi u finalizua, ai dhe Roberts u martuan më 4 korrik 2002, në fermën e saj në Taos, New Mexico.

Së bashku, ata kanë tre fëmijë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Flet Meryl Streep

Nuk kam më durim ndaj…

‘Killers of the Flower Moon’

Ribashkohet Leo DiCaprio dhe Martin Scorsese!