MENU
klinika

E padëgjuar!

Keni sy të përlotur? Ky lajm do iu zbukurojë ditën

09.10.2018 - 16:59

Mund të ndiheni sikur keni rërë në sytë tuaj, ose mund t’iu djegin apo kruhen. Mund të jeni të ndjeshëm ndaj dritës, të keni pamje të paqartë, ose, në disa raste, sytë tuaj mund të lotojnë.

Trupi juaj normalisht prodhon lot për sytë, por kur nuk mundet ose nuk është në sasinë e duhur kjo mund të dëmtojë sytë dhe të ndikojë në shikimin tuaj.

Lotët qetësojnë sipërfaqen e syve tuaj dhe i mbrojnë ata nga gjërat e ndryshme si mbeturinat dhe infeksionet.

Çdo herë që i injoroni, ato do të shkojnë në sytë tuaj, pastaj kalojnë në qoshet e qepallave tuaja deri në pjesën e prapme të hundës. Nëse nuk prodhoni lot mjaftueshëm, sytë tuaj mund të jenë të thatë dhe të irrituar.

Shkaku më i zakonshëm i syrit të thatë ndodh sepse trupi nuk prodhon lot. Kjo quhet sindromi i syve të thatë, ose ‘keratoconjunctivitis siça’. Shumë gjëra mund ta shkaktojnë atë.

Gjëndrat që prodhojnë lotin mund të mos funksionojnë si duhet me kalimin e moshës. Gjithashtu, qepallat tuaja fillojnë të mos mbyllen plotësisht me kalimin e moshës dhe kështu të predispozojnë syrin që të thahet.

Sëmundjet autoimune – kur sistemi juaj imunitar sulmon pjesë të trupit tuaj, mund të ndikojë në aftësinë e tij për të prodhuar lot dhe për të shkaktuar sy të thatë.

Shembujt përfshijnë lupusin dhe artritin reumatoid si dhe sindromën e Sjogren, i cili sulmon pështymën dhe gjëndrat e lotit.

Sytë e thatë mund të jenë një efekt anësor i kirurgjisë së kataraktit dhe kirurgjive të tjera të syrit të cilat korrigjojnë problemet e shikimit. Nervat që iu ndihmojnë të prodhoni lot mund të dëmtohen gjatë këtyre procedurave.

Bisedoni me mjekun tuaj për syze dhe gjëra të tjera që mund të ndihmojnë. Për shumicën e njerëzve, kjo situatë përmirësohet kur sytë tuaj shërohen.

Nëse lotët tuaj nuk përmbajnë substancë vajore në to, ato mund të zhduken, të avullojnë para se sytë tuaj të marrin lagështi të mjaftueshme. Kjo ndodh shpesh kur gjëndrat që pasurojnë lotin me substancë vajore janë bllokuar.

Kemi edhe rastin kur shkaktohet infeksion i syrit ose ‘dacryocystitis’, kjo ndodh kur tubi i vogël që shkon poshtë në gjatësinë e hundës bllokohet dhe bakteret hyjnë në sy. Është më e zakonshme te foshnjat, por mund të ndodhë në çdo moshë.

Simptomat përfshijnë dhimbje, skuqje, ënjtje, shumë lot, sklepa në sy dhe ethe. Antibiotikët janë trajtimi më i zakonshëm, por disa njerëz kanë nevojë për kirurgji për ta pastruar atë.

Nëse keni simptoma të syrit të thatë dhe merrni ilaçe, lexoni etiketën pasi disa ilaçe, të tilla si antihistaminat, beta-blokuesit dhe disa ilaçe kundër depresionit, mund të ndikojnë në prodhimin e lotëve dhe kjo çon në tharje të syve.

Nëse nuk ka shumë lagështi në ajër në një dhomë të nxehtë ose me ajër të kondicionuar apo në një aeroplan për shembull, sytë e thatë mund të jenë edhe më të rënduar. Po kështu moti me shumë erë dhe pa syze mbrojtëse shkakton tharje dhe acarim të syve.

Të punosh gjatë në kompjuter, laptop ose në ekran të telefonit për periudha të gjata kohore mund të shkaktojë probleme. Probleme mund të shkaktojnë edhe përdorimi i lenteve të kontaktit.

Filetot e salmonit të papërpunuara mbyllen

10/18

Çfarë mund të bëni: Ndryshoni dietën tuaj

Ndër përfitimet e tjera shëndetësore, omega-3 acide yndyrore gjithashtu mund të ndihmojë të mbani sytë tuaj me lagështi. Vendi më i mirë për t’i marrë ato është nga peshqit si salmoni, sardelet dhe skumbri. 

Humidifier në shtëpi lëshojnë avull

10/18

Parandalim

Nëse sytë tuaj janë të thatë, është mirë të qëndroni larg nga disa gjëra që mund t’i irritojnë ato, si tharësit e flokëve, ajri i kondicionuar, era, tymi dhe disa kimikate.

Përdorni një humidifier dhe merrni pushime të rregullta nëse kaloni orë të gjata para një kompjuteri. Gjatë aktiviteteve sportive ose në natyrë, përdorni syze të skive ose syze të tjera mbrojtëse që i’u ndihmojnë të mbani lagështi rreth syve tuaj.

Pacient i moshuar që merr provimin e syrit

10/18

Kur të telefononi mjekun tuaj

Nëse sytë e thatë janë një gjë e re për ju dhe i hasni ato për më shumë se disa ditë, bisedoni me mjekun tuaj. Në shumicën e rasteve, sytë e thatë janë më shumë një bezdi se sa një rrezik për shëndetin, por gjithmonë është mirë të siguroheni.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN