MENU
klinika

Opozita greke

Micotakis: Opozita do ta pengoj Marrëveshjen e Prespës

21.10.2018 - 11:54

“Demokracia e Re nuk do ta ratifikojë Marrëveshjen e Prespës”, këtë e përsëriti kryetari i partisë, Kirjakos Micotakis, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve gjatë turneut të tij në ishullin grek Kefalonia.

Micotakis theksoi se arsyet kryesore për këtë pozicion është qëndrimi i tyre se “për herë të parë fqinjëve u bëhet lëshim për gjuhën dhe nacionalitetin maqedonas, të dëmshme për interesat nacionale”.

Mënyra e vetme të garantohet se kjo Marrëveshje nuk do të ratifikohet në parlamentin grek është të mbahen zgjedhje nacionale para se Marrëveshja të vijë për ratifikim në parlamentin grek, që populli grek të vendosë, jo vetëm për vendin, por edhe për marrëveshjen për të cilën, siç thashë, konsiderojmë se është e dëmshme për interesat nacionale“, tha Micotakis.

Kujtojmë se Marrëveshja e Prespës ishte nënshkruar në muajin qershor të këtij viti nga ministrat e Punëve të Jashtme të Greqisë dhe Maqedonisë. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNA përfitojnë emigrantët shqiptarë?

Qeveria greke ul taksat dhe rrit pagën minimale

E dyta vjen Greqia! Ku renditet Shqipëria?

Italia kryeson për kuzhinën më të mirë në botë

Radhë e gjatë në Kakavijë

Pala greke me vetëm dy sportele në punë

Jehona e një skandali, “Watergate” grek

NYT: Babai i Mitsotakis përgjonte kundërshtarët

Mungesa e arsyetimit logjik për turizmin

Cilët turistë po i ‘vjedhim’ Greqisë?