MENU
klinika

Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse për Makronin ka kaq rëndësi traktati SHBA-Rusi?

23.10.2018 - 18:59

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha Donald Trump se traktati bërthamor i epokës së Luftës së Ftohtë që presidenti i SHBA thotë se Uashingtoni do të tërhiqet, është tepër i rëndësishëm për dy vendet, por edhe më gjerë.

“Presidenti i Republikës theksoi rëndësinë e këtij traktati, veçanërisht në lidhje me sigurinë evropiane,” tha zyra e Macron në një deklaratë të hënën. Në telefonatën e tyre të dielën, Macron dhe Trump diskutuan gjithashtu për vdekjen e gazetarit Jamal Khashoggi dhe situatën në Siri, raportoi Reuters.

Trump konfirmoi të shtunën se SHBA do të braktisnin traktatin e armëve të epokës së Luftës së Ftohtë, duke argumentuar se Rusia ka shkelur kushtet e marrëveshjes. Traktati, i nënshkruar në vitin 1987, kufizon raketat bërthamore amerikane dhe ruse.#

“Ata e kanë shkelur atë për shumë vite,” tha Trump, duke iu referuar bashkëpunimit të Rusisë me Traktatin e Forcave Bërthamore të Intermediat-Range.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha të hënën se Moska pret që Uashingtoni të shpjegojë daljen e paplanifikuar nga traktati, sipas Reuters.

Këshilltari i Sigurimit Kombëtar i SHBA John Bolton ishte në Moskë të hënën për bisedime. Bolton do të takohet me zyrtarë të lartë gjatë vizitës së tij paraprake, por mund të takohet edhe me presidentin Vladimir Putin, njoftoi BBC.

Macron dhe Trump gjithashtu diskutuan “rrethanat që çuan në vdekjen tragjike” të shkrimtarit dhe kritikut të qeverisë saudite Jamal Khashoggi në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll, sipas deklaratës.

Udhëheqësit evropianë dhe ligjvënësit e SHBA po kërkojnë një shpjegim të plotë, duke shprehur dyshime rreth llogarive fillestare të ofruara nga Arabia Saudite. Britania, Franca dhe Gjermania kërkuan “sqarime urgjente” në një deklaratë të përbashkët të dielën.

Trump dhe Macron diskutuan gjithashtu mbi Sirinë përpara se udhëheqësi francez të takohet me homologët e tij nga Rusia, Turqia dhe Gjermania të shtunën në Stamboll.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rezultatet aspak befasuese nga sondazhi

E gjithë bota e ka humbur besimin tek Trump…