MENU
klinika

‘Killers of the Flower Moon’

Ribashkohet Leo DiCaprio dhe Martin Scorsese!

26.10.2018 - 11:00

Leonardo Di Caprio dhe Martin Scorsese janë zyrtarisht së bashku, në skuadër.

‘Imperative Entertainment’ ka bashkuar Scorsesen të drejtojë dhe Leonardo Di Caprion të shkëlqejë në krijimin e radhës ‘Killers of the Flower Moon’, librit më të shitur të New York Times nga David Grann.

‘Imperative’ fitoi të drejtat e librit në vitin 2016. DiCaprio dhe Scorsese shpejt shprehën interesin për këtë projekt dhe që atëherë kanë qenë të lidhur ngushtë së bashku.

Scorsese do të prodhojë së bashku me Entertainment’s Dan Friedkin, Bradley Thomas, Sikelia Productions’ Emma Tillinger Koskoff, dhe ‘Appian Way Productions’. Eric Roth është duke shkruar skenarin.

‘The Pic’ pritet të jetë edhe projekti i ardhshëm i Scorsese dhe DiCaprio.

“Kur lexova librin e David Grann, menjëherë fillova t’i kushtoj vëmendje atij, njerëzve, cilësimet, veprimet dhe e dija se duhej ta ktheja atë në një film”, tha Scorsese.

“Unë jam shumë i emocionuar që jam duke punuar me Eric Roth dhe duke u ribashkuar me Leo DiCaprio për të sjellë në ekran këtë histori amerikane me të vërtetë shqetësuese”.

Historia është vendosur në Oklahoma, në vitet 1920 dhe flet rreth Kombit Osage, të cilët ishin njerëzit më të pasur në botë, pasi u zbulua naftë nën tokën e tyre dhe pastaj u vranë një nga një.

Ndërsa numri i të vdekurve u rrit, FBI-ja e sapo krijuar, gjeti rastin dhe zbuloi një komplot i cili ishte një nga krimet më monstruoze në historinë amerikane.

Drejtuesit e ‘Imperative Entertainment’ janë takuar me Osage Nation dhe ekipi është duke kërkuar vende të caktuar në muajt e ardhshëm, për prodhimin që do të fillojë gjatë verës së vitit 2019.

Projekti do të shënojë filmin e gjashtë që DiCaprio dhe Scorsese kanë punuar së bashku, së fundi duke u bashkuar me “Uolfin e Wall Streetit” të nominuar për Oskar.

DiCaprio po xhiron “Once upon a Time in Hollywood” të Quentin Tarantinos dhe Scorsese është në “post-production” në dramën e Netflix-ut “The Irishman”.