MENU
klinika

Çfarë tregohet në sy?

Shenja të pazakonta për kancerin e mushkërisë

12.10.2018 - 20:58

Në fazat e hershme, kanceri i mushkërive zakonisht nuk ka simptoma që mund t’i shihni ose ndjeni.

Më vonë, shpesh shkakton kollitje, dhimbje në trup dhe dhimbje gjoksi në veçanti. Por, ka efekte të tjera më pak të njohura që mund të shfaqen gjithashtu.

Disa tumore të mushkërive prodhojnë disa kimikate të ngjashme me hormonet. Njëri prej tyre shtyn më shumë gjak dhe lëng në indet në majë të gishtave tuaj, kështu që ata duken më të trashë ose më të mëdhenj se zakonisht.

Lëkura pranë thonjëve tuaj mund të duket e shkëlqyeshme. Rreth 80% e njerëzve që e kanë këtë gjë shpesh, kanë gjithashtu edhe kancerin pulmonar.

Një ose dy nga çdo 10 vetë me kancer prodhojnë nivele të larta të kalciumit, një gjendje e quajtur hiperkalcemia. Shumë kalcium në gjakun tuaj mund t’iu japë dhimbje barku dhe t’iu bëjë të lodhur ose te jeni kaps.


Ju nuk dëshironi të hani, por jeni shumë të etur. Një tjetër substancë e ngjashme me hormonet që shkaktojnë disa tumore, do të ndikojë në veshkat tuaja, duke shkaktuar dhimbje dhe të vjellja.

Në një studim danez, shanset për t’u diagnostikuar me kancer të mushkërive të qelizave të vogla ishin më të larta për njerëzit që ishin kontrolluar te një profesionist i shëndetit mendor për herë të parë në vitin e kaluar, për sëmundje të tilla si ankthi, depresioni dhe çmenduria.

Kjo mund të jetë për shkak se si kanceri ndikon në imunitetin tuaj ose hormonet, ose ngaqë mund të jetë përhapur në tru. Nivelet e larta të kalciumit që lidhen me kancerin mund të shkaktojnë konfuzion dhe depresionin.

Dhimbja e shpinës ose e shpatullave

Një lloj tjetër tumori është një lloj i kancerit të mushkërive që rritet në pjesën e sipërme të mushkërive dhe përhapet në brinjë, vertebrat e shpinës, nerva dhe në enët e gjakut.

Për shkak të rritjes së këtyre tumoreve, ato rrallë ndikojnë në sistemin tuaj të frymëmarrjes. Ata kanë më shumë gjasa të japin dhimbje në shpatull, shpinën e sipërme dhe në krahë.

Lodhje

Një numër i ulët i qelizave të kuqe të gjakut, ose anemi, është një efekt shumë i zakonshëm i kancerit të mushkërive. Anemia mund t’iu bëjë të lodhur, sepse indet e trupit tuaj nuk po marrin oksigjen të mjaftueshëm.
Pra, kur të keni sëmundjen, mund të ndiheni sikur jeni gjithë kohës të lodhur.

Ndryshimi i peshës

Disa njerëz me qeliza të kancerit të mushkërive vuajnë nga sindroma e Cushing. Kanceri mund të detyrojë trupin tuaj për të prodhuar një hormon i cili rrit nivelin e kortizolit. Kjo çon në mbajtjen e lëngjeve dhe shtimin e peshës.

Problemet e Syrit

Tumoret e mushkrisë mund të ndikojnë në nervat dhe në sytë tuaj dhe në një pjesë të fytyrës. Kjo quhet sindrom Horner. Simptomat përfshijnë praninë e një pupile të vogël në një nga sytë tuaj dhe praninë e një qepalle të rënë.
Gjokse të fryra te meshkujt

Është shenjë e rrallë që kanceri i mushkërive të jetë shkaku i zmadhimit të gjokseve te meshkujt, por është e mundur.

Kancer të mushkërive të qelizave të mëdha mund të prishin ekuilibrin tuaj të hormoneve dhe të shkaktojnë butësi dhe ënjtje në indet e gjirit të meshkujve.