MENU
klinika

Surprizuese!

Si të zhdukni rrudhat/ Ushqehuni me…

07.10.2018 - 14:23

Si përfiton lëkura juaj nga uji

Pirja e mjaftueshme e ujit është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të mbajtur lëkurën tuaj në formë. E mban atë të lagur dhe kjo i bën linjat e imta dhe rrudhat më pak të dukshme.

Gjithashtu ndihmon qelizat tuaja të marrin ushqime dhe të heqin qafe toksinat.

Ndihmon me rrjedhjen e gjakut, duke mbajtur lëkurën tuaj të koloruar. Këshilla e zakonshme është të pini 8 gota ujë në ditë, por ju nuk mund të keni nevojë pikërisht për atë shumë sepse shpesh trupi e llogarit vetë sa ujë i duhet.

Antioksidantë për qelizat e shëndetshme

Antioksidantët janë të rëndësishëm për ngadalësimin dhe parandalimin e dëmtimeve të radikaleve të lira. Ju mund t’i gjeni te të gjitha llojet e ushqimeve, veçanërisht te frutat dhe perimet e gjalla si manaferrat, domate, kajsi, panxhar, kungull, spinaq, patate të ëmbla, mandarina, speca dhe fasule.

Luftoni radikalet e lira me CoQ10

Trupi juaj prodhon një antioksidant kyç të quajtur Coenzyme Q10. Por me rritjen dhe plakjen, trupi juaj e prodhon gjithmonë e më pak atë. Për këtë arsye ju duhet ta merrni atë nëpërmjet ushqimeve.

Ju mund të gjeni CoQ10 te peshqit si salmoni dhe toni, shpezët, të brendshmet si mëlçia dhe drithërat gjithshtu. Nëse përdorni një produkt të lëkurës që ka CoQ10, mund të ndihmojë zbutjen e rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes.

Vitamina A për Riparimin e Lëkurës

Askush nuk dëshiron lëkurë të thatë dhe të plakur. Pra, kap një portokall, ose karrotë që janë të pasur me vitaminë A.

Ju gjithashtu mund ta gjeni në zarzavate me gjethe, vezë dhe produkte qumështi me yndyrë të ulët. Këto produkte, të quajtura retinoide, janë trajtime të zakonshme të recetave për aknet dhe sëmundjet e tjera të lëkurës.

Vitamina C: Fuqia mbi Diellin

Dielli mund të jetë i ashpër në lëkurën tuaj.

Vitamina C mund t’iu ndihmojë, t’iu mbrojë. Gjithashtu ndihmon në dëmtimin e kolagjenit dhe elastinës, të cilat e forcojnë lëkurën tuaj. Merrni vitaminë C nga specat e kuq, frutat, agrumet, kivi, brokoli dhe zarzavatet.

Vitamina E: Fuqia e Shëndetit të Lëkurës

Një tjetër antioksidant që mund të ndihmojë në shpëtimin e lëkurës nga dëmtimi i diellit dhe inflamacioni është vitamina E. Merreni atë nga vajrat vegjetalë, arrat, farat, ullinjtë, spinaqi dhe zarzavate me gjethe.

Selenium për lëkurën tuaj

Ky mineral mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga qelizat që grumbullojnë radikalet e lira. Radikalet e lira shkaktojnë shenja të plakjes si rrudha dhe lëkurë të thatë, dëmtim të indeve dhe ndoshta disa sëmundje të tjera.

Seleniumi gjithashtu mund të ndihmojë parandalimin e kancerit të lëkurës.

Ju mund ta merrni atë nëpërmjet kërpudhave, arrave braziliane, karkalecave, qengji dhe peshq si gocë, shojzë, ton, dhe salmon. Viçi i gatuar, gjeldeti i lehtë, sardelet, gaforre dhe përdorimi i grurit të plotë gjithashtu kanë selen.

Merr disa yndyrna të shëndetshme

Omega-3s dhe omega-6s janë yndyrna të mira që ndihmojnë në krijimin e barrierës natyrale të lëkurës suaj, duke mbajtur larg thatësinë dhe ashpërsinë e saj.

Acidet yndyrore esenciale si këto ndihmojnë lëkurën tuaj që të jetë e butë dhe më e re. Ju mund t’i merrni nga vajrat e ullirit, arrat dhe nga peshku i ujit të ftohtë si salmon, sardele dhe skumbri.

Forca e antioxidantit

Çaji jeshil mund të jetë gjëja më e afërt me një ilaç magjik që mund të gjeni për lëkurën tuaj.

Ndihmon në ndalimin e inflamacionit, ndihmon në dëmtimin e ngadaltë të ADN-së dhe mund të ndihmojë edhe në parandalimin e diegies së lëkurës tuaj nga dielli.

Ju mund të gjeni përbërës të çajit jeshil në shumë produkte kozmetike, por pse të mos shkoni direkt tek burimi: Pini çaj jeshil!