MENU
klinika

Deklarata

“TAP”, Rama: Do transformojë ekonominë shqiptare

19.10.2018 - 12:42

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha e gazsjellësi TAP do të garantojë një ekonomi të qëndrueshme dhe konkurruese në një të ardhme shumë të shpejtë.

Teksa ka folur në nisje të punimeve për seksionin detar të TAP që do të sigurojë lidhjen e gazsjellësit të Shqipërisë me Italinë, shefi i qeverisë theksoi se kjo industri do të krijojë mundësi punësimi për qytetarët e Shqipërisë.

edi-rama-konica.al
edi-rama-konica.al

Më vjen shumë mirë të them sot se jemi në momentin se jemi në heqjen e lakut nga fyti nga ky territor. Në javët në vijim do mund të finalizojmë kontratën, pastaj nisim punimet për të mos i ndalur më në infrastrukturën publike. Por, mendoj që ia vlen të nënvizohet se ekonomia shqiptare 1 miliard euro injeksion në dy dekada të ardhshme dhe këtë e thotë një studimi universitetet të oksfordit. Ndërkohë i gjithë investim i TAP në komunitetit. Gjithashtu kjo do të krijojë një industri të re në Shqipëri, kjo e kthen TAP në një kompani, investitor, por shërben si një forcë shtytëse për ekonominë e së ardhmes. Tashmë ka përfunduar 80% e projektit, e tashmë fillon lidhja me Italinë.

Kur ata shprehen se në Shqipëri se mund të ketë pengesa dhe vonesa në projekt. Ky grup erdhi në zyrën time dhe më tha se në të gjithë vendet e tjera kanë patur probleme, por vetëm në Shqipëri jo. Ndryshe nga çfarë shkruhet hera herës në raportet e caktuara, Shqipëria nuk është e vështirë për investimet e huaja. TAP ka krijuar punë dhe krijon që nga punëtorët, por edhe tek njerëzit e kualifikuar. Të cilëve iu jep mundësinë për punë e tyre si dhe paguhen shumë mirë dhe të kënaqshme. Ka shumë të rinj dhe të reja që janë kthyer nga vendet e tjera për të ardhur e punuar në vendin e tyre. “, tha kryeminsitri Rama.

Mete: Bonus këtë muaj për shtresat vulnerabël

Kongresi i PS/ Balluku: Linjë nënujore transmetimi Shqipëri-Itali!

“Rama ka një projekt për të kontrolluar gjithçka”

Tensionet në Kuvend, Fatos Lubonja: Opozita të rrisë aksionin ose…

Surpriza me qenin e pallatit kryeministror, japrakë e hallvë

Prapaskenat e takimit pajtues Mitsotakis-Erdogan

Netanyahu: Do ta vazhdojmë luftën deri në fitore

Vritet gjatë betejave në Gaza djali i ministrit izraelit