MENU
klinika

‘’Mozart dhe bashkohësit e tij’’

TKOB sjell muzikën e vërtetë klasike në Tiranë

25.10.2018 - 11:17

Sezoni i larmishëm artistik i TKOB vazhdon në shfaqjen e radhës në Qendrën Kulturore Orthodokse në Tiranë  me koncertin ‘’Mozart dhe bashkohësit e tij’’.

Mozarti mbahet si gjeniu i muzikës klasike dhe që i dha jetën kësaj muzike. Kompozitor që ndikoi fort në mënyrën si u konceptua muzika me 600 vepra të tij.

Një nga ndikuesit e tij është dhe Bethoven. Veprat e Mozartit vijnë si kulme simfonike , koncertante , operës dhe muzikës korale. Koha e Mozartit është mbajtur si koha më e artë e zhvillimit të kësaj muzke.

Shfaqja do të jepet në orën 19; 00 më 31 tetor. Virtuozët mblidhen së bashku dhe  në një ekselencë të instrumentistëve solistë të TKOB, mbushin emocione të paharruara për artdashësit.

Koncerti do të drejtohet nga dirigjenti francez Martine Label, mjaft i njohur ne Francë dhe në Europën.

I ftuar special është oboisti shqiptar me famë ndërkombëtare, virtuozi Ali Pengili, i cili vjen nga Franca i njohur për interpretimin e barokun francez a atë italian.

Me pjesemarrjen e instrumentistit te talentuar dhe solistit te TKOB, Elton Katroshi ne klarinete.

Biletat shiten ne sportelin e arTurbina duke filluar nga data 25 tetor e çdo dite me pas, nga ora 10:00 – 20:00.

 

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kryevepra e Georges Bizet

TKOB rikthen Operën “Carmen”